"W ostatnich latach swoim słowem krytycznym towarzyszę autorowi przy wydawaniu kolejnych dzieł, tak potężnie związanych z Ziemią Świętokrzyską. Obliczyłem, iż nasz pracowity poeta, na przestrzeni osiemnastu lat wydał czternaście zbiorów, tomik,,W ferworze życia" jest piętnastym.
Jest więc jubileuszowym wydaniem, można rzec,,kryształowym". Dlatego też,,kryształowo" należy ten tomik ocenić, bogaty w swojej treści i wymowie. Z tego co wiem autor ma napisanych ponad dwa tysiące tekstów.
Muszę się przyznać, że,,kryształowe" miałem też swoje urlopowo-wakacyjne dni. Lektura książki pozwoliła mi lepiej przeżyć upalne lato, obcowanie z tą poezją przywracało mi normalność krwioobiegu. Sam tytuł książki uważam za istotnie trafny.
Wyraz ferwor należy do niedużo używanych pojęć w naszych zwrotach językowych. Sięgnąłem więc do Słownika wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego (Świat Książki z 2000 r.), w którym,,czarno na białym" widniało wyjaśnienie, iż ferwor to entuzjazm, zapał, żarliwość, przejęcie, pasja.
Potwierdziło mi trafność wybranego przez autora tytułu, jest on słuszny do zawartości książki. W tym tomiku znajdujemy utwory rozmieszczone w siedmiu rozdziałach: I. Tak długo, jak trwa życie, II. Rocznice wydarzeń, III.
W służbie Ojczyźnie, IV. To nieodrzucony kamień, V. O miłości, VI. Opowieść znana i nieznana, oraz VII. Hece natury. To nam pokazuje, że ferwor w swojej znaczeniowej wymowie u autora ma wartość nadrzędną.
Życzliwość towarzysząca poetyckiemu spojrzeniu autora jest nie do przecenienia. Jest prawdziwa, jak prawdziwe jest spojrzenie w oczy drugiemu człowiekowi, jak najprawdziwsza z prawdziwych jest fascynacja świętokrzyskim krajobrazem.
Autor niemało wspomina, rocznice, wydarzenia z historii, ważne postaci. Wciąż dźwięczą mi w uszach strofy o Ojczyźnie. Jakże nieraz zachowanie człowieka, spotykane nie tylko w rodzinie, wsi, gminie, ale i na szczytach władzy, uważanej za najlepszą, nie jest takie, jakie być powinno.
Wiemy i widzimy co się dzieje. Tomik,,W ferworze życia" jest spojrzeniem, które możemy przyswajać na swój osobisty czy,,służbowy" użytek. Warto z tego skorzystać, bo tak dostępnie i rzeczowo zostały w tej poezji przedstawione uwarunkowania życia człowieka.
To właśnie powinniśmy posiadać na uwadze. Niechaj w tym,,ferworze życia" każdy z nas wyszuka swoje korzystne miejsce, niech temu sprzyja uważnie czytana i kontemplowana, a przedstawiona w tej książce poezja.
namawiam do czytania kolejnego zbioru Mieczysława Józefa Sali, bo warto się pochylić nad jego utworami, przygotowanymi poprzez autora, z tak wielką dokładnością i pietyzmem." Władysław Cieślicki