Jest to książka o depresji, smutku, stanach nerwicowych -- występujących w zróżnicowanych chorobach psychicznych, lecz i towarzyszących codziennemu życiu ludzi w najróżniejszym wieku i w najróżniejszych życiowych sytuacjach. To, co napisał Kępiński o leczeniu depresji nadal pozostaje w mocy - staranna i wnikliwa analiza treści przeżyć jest jedynym sposobem innowacyjnania zmierzającym do zaproponowania pacjentowi leczenia, dobranego do jego osobowości, a nie choroby.
Powstała koncepcja, która nie prowadzi do opisania jeszcze jednego szczegółu, a wręcz przeciwnie - wbrew utracie poprzez naszą cywilizację wiary w możliwość ogarnięcia całości - podejmuje próbę jej opisania.
Autor całe życie poświęcił chorym, darząc ich szacunkiem, współczuciem, oferując przyjaźń i zrozumienie. W ostatnich latach życia, nękany nieuleczalną chorobą, spisał A. Kępiński swoje ergonomiczne doświadczenia lekarskie, pozostawiając książki ważne dla lekarzy,równocześnie, przez swój głęboko humanistyczny stosunek do chorego, czytelne i przystępne dla każdego -- do dziś niezastąpione.