Węzeł kolejowy w Katowicach to ogromny obszar z 12 stacjami i 13 posterunkami odgałęźnymi. W pewnym okresie, w ramach węzła można było jeździć w koło i to kilkoma najróżniejszymi trasami. Pierwszy jego komponent powstał w 1846 roku. W następnych latach, dzięki industrializacji opisywanego obszaru, notuje się szybki rozwój katowickiego węzła pod rządami, kolejno: Prus, Niemiec, II RP i PRL. Od 1854 r. Węzeł normalnotorowy stopniowo uzupełniały tory wąskie o prześwicie 785 mm, które dotarły do głównej stacji, korzystając z podwórek kamienic zachodniej strony obecnej alei W. Korfantego, a powiększając swój zasięg, utworzyły siatkę ponad 20 km linii. Sto lat po kolei wąskotorowej na teren Katowic zawitała normalnotorowa kolej piaskowa. Mimo, że nie była własnością PKP, to miała swój udział w funkcjonowaniu węzła. Jej tory uzupełniały system transportu publicznego, a także kreujeły połączenia alternatywne.
Ogromnym atutem publikacji będą zdjęcia, w przeważającej mierze niepublikowane, a niektóre szokujące (np. Fazy wysadzania kamienicy mieszkalnej w centrum Katowic pod nowy dworzec). 170 lat historii i szeroki obszar geograficzny stanowiący materię monografii będzie skutkować jej niemałą pojemnością. Jednak, dzięki logicznemu układowi treści Czytelnik wynajdzie atrakcyjne go fragmenty. Orientację w skomplikowanym geograficznie terenie ułatwią reprodukcje map z zróżnicowanych okresów historycznych. Opracowanie przeznaczone jest wszystkim zainteresowanym dziejami Katowic w szerokim tego słowa znaczeniu. Pomiędzy wątkiem kolejowym, który w naturalny sposób dominuje, znaleźć można atrakcyjne fakty z historii miasta, a choćby całego regionu. Informacje te nie zakłócają głównego nurtu narracji, dzięki rozbudowanym przypisom. Dla Czytelników pragnących pogłębić temat ważnym przewodnikiem po literaturze przedmiotu będzie bibliografia.
doskonałym bonusem do książki są umieszczone w kieszonce tylnej okładki, 2 arkusze w formacie A2 ze schematami wielu stacji z węzła (Katowice Osobowa, Katowice Towarowa, Katowice Ligota, Katowice Szopienice Płn., Katowice Bogucice, Katowice Murcki, Katowice Rozdzień).
Autor: Nadolski, Soida, Keller, Wieczorek, Terczyński
Wydawca: Eurosprinter
Oprawa: twarda
Format: A4
liczba stron: 328