"Zarządzanie jednostajnym rozwojem wymaga szczególnego podejścia do analizy działalności gospodarczej, w tym do analizy kosztów. Troska o ochronę środowiska zespala się z wdrażaniem szeregu rozwiązań naturalnych w zarządzaniu nieruchomościami. Dotyczą one nie tylko zarządzania operacyjnego, ale też działań modernizacyjnych. Statyczne zarządzanie nieruchomościami ewoluuje w kierunku zarządzania dynamicznego. Kluczowe jest poszukiwanie prekursorskich i nowoczesnych rozwiązań w celu czerpania korzyści ekonomicznych. Roczne rozliczenia stają się niewystarczające, a podstawą działalności stają się coraz częściej wieloletnie plany gospodarcze. Koszty - ze swojej istoty odzwierciedlające wartość utraconą dla osiągnięcia innej wartości - zajmują więc szczególne miejsce w ocenie działalności gospodarczej. Przedmiotem analiz są nie tylko koszty eksploatacji i utrzymania nieruchomości i koszty mediów podlegające rozliczeniu,z zasady koszty remontów i modernizacji. Zasadna jest nie tylko ocena ich wielkości, ale też relacje pomiędzy nimi. Należy bowiem udzielić odpowiedzi na pytanie: czy poniesione wydatki, niezwykle na inwestycje proekologiczne, znalazły swoje odzwierciedlenie w obniżce kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości i wpływają na zachowanie komfortu używania, bezpieczeństwa oraz wzrost wartości użytkowej i w wyniku czego rynkowej nieruchomości. Analiza kosztów obecnie ma charakter holistyczny, przyczynowo-skutkowy, ponieważ wartość wykonana jest w zróżnicowanym horyzoncie czasowym dla zróżnicowanych interesariuszy z użyciem rozmaitych kapitałów, między którymi występuje ciągły przepływ. Powiększeniu ulega cel, przedmiot i zakres analizy kosztów.
W książce przedstawiono:
• założenia teoretyczno-metodyczne okresowej analizy kosztów, odpowiadające realizacji obecnie występujących potrzeb w zakresie skutecznego zarządzania nieruchomościami,
• poręczne rozwiązania na podstawie danych rzeczywistych badanych jednostek, tj. Spółdzielni i wspólnoty mieszkaniowej.
Zaprezentowane podejście do analizy kosztów w warunkach realizacji zrównoważonego rozwoju jest ergonomiczne dla praktyków gospodarczych, w tym księgowych, analityków kosztów, controllerów kosztów, prezesów i członków rad nadzorczych oraz zarządów w spółdzielniach lub współwłaścicieli lokali we wspólnotach mieszkaniowych, a także {pomocn|przydatn)e dla pracowników naukowych, którzy zajmują się analizami działalności gospodarczej, w szczególności analizą kosztów."