Celem głównym publikacji jest diagnoza i prognoza obecnego kryzysu finansowo- gospodarczego zdeterminowanego w obszernej mierze przez pandemię koronawirusa w ujęciu globalnym, regionalnym, narodowym i jednostkowym.
Raport składa się on z dwóch części: diagnostycznej i prognostycznej, w których w każdej wyrózniono cztery zasadnicze obszary: gospodarczy, społeczny, polityczny i geopolityczny. Główną intencją pierwszej części, opracowanej w drugim i trzecim kwartale 2020 r. Było dokonanie diagnozy zachodzących zjawisk i procesów. Choć, w znacznej mierze nie są one nowe, odnoszą się przeważnie do początkowej fazy kryzysu, to obecnie często przybierają szczególny wymiar ze względu na aktualną, specyficzną ich przyczynę. Zamysłem drugiej części, nad którą pracę rozpoczęto w trzecim kwartale 2020 r., a zakończono na początku listopada 2020 r., było nakreślenie realnych scenariuszy rozwoju obecnej sytuacji i próba przewidzenia ich wpływu na przyszłe funkcjonowanie naszego państwa, regionu i świata. W obu częściach znalazły się liczne odwołania do ostatniego globalnego kryzysu finansowo-gospodarczego z lat 20072009, którego źródeł nie zlikwidowano, a reperkusji nie w pełni zniwelowano do chwili obecnej, poprzez co skutki obecnego kryzysu mogą być sektorowo pogłębione. Raport powinien ponadto stanowić punkt wyjścia do szerszej debaty społecznej i podstawę do pracy koncepcyjnej nad implementowaniem przedstawionych rozwiązań. Zamieszczone w nim propozycje, wnioski i rekomendacje powinny być wnikliwie rozważone przede wszystkim poprzez przedstawicieli władzy i środowisk politycznych, a następnie implementowane w strategii i polityce rozwoju, strategiach sektorowych, ustawach, rozporządzeniach, decyzjach oraz innych dokumentach krajowej legislacji.
Tytuł Raport zawierający diagnozę i prognozę.. Autor praca zbiorowa Wydawnictwo Elipsa Dom Wydawniczy EAN 9788380173750 ISBN 9788380173750 Kategoria Literatura, Ekonomia liczba stron 180 Format 250x176 mm Rok wydania 2021 Oprawa broszurowa