Autorzy publikacji podjęli bardzo ważny temat, który powinien być doceniany z punktu widzenia dążenia do osiągania adekwatnego poziomu rozwoju stabilnego. Tematyka publikacji wzbudza zachwyt równocześnie z punktu widzenia gospodarczego, jak jeszcze z uwagi na wysoką funkcjonalność społeczną.
Uwzględnia ona fundamentalne problemy wyboru ekonomiczno-społecznego polskiego rolnictwa, a także szeroko rozumianą problematykę funkcjonowania i rozwoju obszarów wiejskich. Autorzy publikacji podejmują trud przeprowadzenia szczególnie szerokiego zakresu tematycznego analiz dotyczących publicznego wsparcia rolnictwa oraz społeczno-gospodarczych aspektów rozwoju obszarów wiejskich.
Jest to temat, który z jednej strony wymaga obszernej dojrzałości w postrzeganiu integracji działań na rzecz wybranego działu gospodarki, a z drugiej określania uwarunkowań i możliwości rozwoju funkcjonalno-przestrzennego polskiej wsi.
Autorzy mierzą się z tym problemem w recenzowanej monografii sprawnie. Autorzy stawiają nad wyraz ważne pytania dotyczące konkurencyjności i wydajności polskiego rolnictwa, znaczenia pomocy publicznej dla jego obsługi i poprawy warunków życia na wsi sprawności i produktywności wspierania rozwoju rynków rolnych i cyklu obrotu artykułami rolno-spożywczymi przez państwo oraz organizacje samorządowe rolników.
Podejmują także problematykę dostarczania konsumentom zdrowej, prawidłowej jakościowo żywności i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego Polski. Niewątpliwym atutem publikacji jest szerokie ujęcie problematyki funkcjonowania polskiej wsi, obejmujące zarówno problematykę produkcji rolnej, jak i funkcjonowania i rozwoju obszarów wiejskich.
Można je określić jako kierunek interdyscyplinarnego, wielowymiarowego ujęcia badanych zjawisk. Silną stroną analiz jest podejście Autorów uwypuklające w wielu płaszczyznach badań skuteczność ekonomiczną, tak w odniesieniu do samej produkcji rolnej, jak i szeroko rozumianego wydatkowania środków publicznych na wspieranie rolnictwa i rozwój obszarów wiejskich.
Przedmiotem badan są także społeczne problemy funkcjonowania polskiej wsi. Atutem pracy są obszerne badania empiryczne, satysfakcjonujące zarówno w ujęciu przestrzennym jak i czasowym, obejmujące rozmaite przekroje badawcze uwzględniające kluczowe aspekty polskiego rolnictwa i funkcjonowania obszarów wiejskich.
dr hab. Jacek Sierak, prof.