Zróżnicowanie poziomu gospodarczego w skali międzynarodowej stanowi jeden z największych, wciąż nierozwiązanych problemów współczesnego świata, a zarazem jedną z najistotniej frapujących zagadek dla teoretyków ekonomii.
Historia gospodarcza dostarcza jednoznacznym dowodów, iż niwelacja luki rozwojowej tylko w nielicznych krajach zakończyła się sukcesem, to skłoniło teoretyków do analizy uwarunkowań procesów konwergencji i dywergencji, a próba ich identyfikacji stała się jednym z głównych kierunków ewolucji teorii ekonomii.Książka jest próbą poszukiwania drogi, która pozwoli uniknąć pułapki przeciętnego rozwoju".
Jest pozycją, która przedstawia całą międzynarodową perspektywę zagadnienia, jednak ostatecznie odnosi się do polskich problemów i zagrożeń na drodze do pełnej konwergencji z gospodarkami o najwyższych parametrach rozwoju.wprawdzie Polska nadal się rozwija w tempie umożliwiającym osiągnięcie tego celu, należy jednak pamiętać, iż zagrożenie pozostania w pułapce średniego dochodu" wcale nie zniknęło.
Wyzwaniem szczególnym jest poszukiwanie i zastosowanie nowych źródeł wzrostu, opartych na wysokim potencjale kapitału intelektualnego poszczególnych firm i nowoczesności całej gospodarki. Tytuł Kapitał ludzki i innowacje a ograniczanie luki..
Autorzy Dariusz Firszt, Łukasz Jabłoński Wydawnictwo CeDeWu EAN 9788381025737 ISBN 9788381025737 Kategoria Literatura, Ekonomia i biznes liczba stron 160 Format 235x165x20 mm Rok wydania 2022