Tematem książki są ograniczenia, bariery i przeszkody wewnętrzne i zewnętrzne, przed jakimi staje przedsiębiorstwo w procesie umiędzynarodowienia działalności. Autorzy przedstawiają je w szerokim kontekście, a jednocześnie zwracają uwagę na wszechstronność i złożoność ich istoty.
W procesie tym postrzegają szanse rozwojowe polskich przedsiębiorstw,w dodatku podkreślają zagrożenia i problemy, jakie niesie internacjonalizacja, typowo zaś bezrobocie, zagrożenia organiczne, a także konflikty kulturowe.
Autorzy rozważają możliwości ich pokonywania istniejące w sferze zarządzania, dając mnóstwo przykładów rozwiązań z praktyki gospodarczej krajów wysoko rozwiniętych, a także efektywnie działających firm międzynarodowych z udziałem kapitału polskiego na naszym rynku.
Książka skłania do refleksji i dyskusji nad pokonywaniem barier na drodze do umiędzynarodowienia, które staje się wspólną sprawą nie tylko przedsiębiorców, menedżerów i naukowców, lecz także studentów - przyszłych "agentów zmian" naszej rzeczywistości gospodarczej.