"Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie" Roberta Murphy'ego to zwięzła książka łącząca w sobie trzy cechy, które powodują, iż jest to potrzebna lektura dla każdego sympatyka wolnego rynku, jak i dla wszystkich, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę o funkcjonowaniu gospodarki.
Po pierwsze, książka kompetentnie demonstruje podstawowe prawa rządzące gospodarką i pozwala zrozumieć funkcjonowanie np. Rynku pracy czy systemu bankowego. Po drugie, robi to w sposób dostępny i niebanalny dla czytelnika.
Nie jest to charakterystyczny podręcznik, ale dzieło napisane żywym językiem - z poczuciem humoru i pełne przykładów z historii. Po trzecie wreszcie, autor nie boi się dyskutować o rzeczach niełatwych, przy których nawet radykalni zwolennicy wolnego rynku niejednokrotnie ustępują w dyskusji etatystom i widzą mnóstwo miejsca dla dobroczynnej rządowej interwencji.
Nie można się więc dziwić, iż Ron Paul, wieloletni kongresman i kilkukrotny kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych, określił książkę Murphy'ego jako,,bezcenny wstęp do wolnorynkowej ekonomii".
Murphy odpowiada w swej książce m.in. Na następujące pytania: Jak wolny rynek rozwiązuje problem dyskryminacji na rynku pracy$383 Dlaczego sprawy antymonopolowe z zasady wytaczają producenta, które przegrywają w wolnej konkurencji$384 Czy potrzebujemy państwowych regulacji dotyczących bezpieczeństwa pracy i produktów$385 Jak wolny rynek broni środowisko i rzadkie zasoby naturalne$386 Dlaczego MFW i Bank Światowy wcale nie pomagają biednym krajom Arthur Laffer, doradca ekonomiczny prezydenta Ronalda Reagana i twórca słynnej krzywej wpływów podatkowych, po lekturze "Niepoprawnego politycznie przewodnika po kapitalizmie" napisał:,,Robert Murphy to jeden z niewielu myślicieli, którzy posiadają równocześnie właściwą wiedzę o ekonomii, jak i lekkie pióro.
Widać to po jego przewodniku po wolnorynkowym kapitalizmie. Ekonomia nie jest wcale abstrakcyjną i ponurą nauką, służącą torturowaniu studentów. Jest dziedziną wyjątkowo poważną i mającą podstawowe znaczenie dla przyszłości kraju.
Murphy ukazuje w swej książce, że nie tylko zna teorię, lecz też iż potrafi ją zastosować do analizy rzeczywistych zjawisk." O autorze Robert P. Murphy (ur. 1976) to amerykański ekonomista i konsultant związany z austriacką szkołą ekonomii.
Tytuł doktora uzyskał na New York University, obecnie jest adiunktem na Texas Tech University. Ponadto współpracuje z licznymi amerykańskimi think-tankami. Dla Institute for Energy Research zajmuje się ekonomiczną analizą zmian klimatu i w swoich publikacjach demonstruje m.in.
dlaczego rozwiązania takie jak odgórne ograniczanie emisji CO2 są dla nas niekorzystne tak w krótkim, jak i długim okresie. W ramach działalności w Independent Institute i Ludwig von Mises Institute włącza się w liczne inicjatywy edukacyjne.
To właśnie w ramach współpracy z tymi instytucjami powstały jego przewodniki ułatwiające lekturę najważniejszych dzieł ekonomistów szkoły austriackiej: "Ludzkiego działania" i "Teorii pieniądza i kredytu" Ludwiga von Misesa, a także "Ekonomii wolnego rynku" Murraya N.
Rothbarda. Murphy jest także autorem podręcznika z ekonomii dla licealistów "Lessons for the Young Economist" i książki "Choice: Cooperation, Enterprise, and Human Action". Szerszej publiczności Murphy znany jest z reguły dzięki napisaniu dwóch książek w modnej w Stanach Zjednoczonych kolekcji,,Niepoprawnych politycznie przewodników".
Pierwszy to "Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie", drugi z kolei dotyczy historii gospodarczej wielkiego Kryzysu i Nowego Ładu Roosevelta. W 2015 roku wydał (wspólnie z Dougiem McGuffem) "The Primal Prescription: Surviving The,,Sick Care" Sinkhole", w której to książce dokumentuje, jak kolejne państwowe interwencje zniszczyły służbę zdrowia w Stanach Zjednoczonych.
Krótsze komentarze Murphy'ego do bieżących wydarzeń gospodarczych można znaleźć m.in. W czasopiśmie,,The Freeman" czy na stronach Ludwig von Mises Institute Canada. Od niedawna prowadzi także razem z Thomasem E.
Woodsem audycję,,Contra Krugman", w którym autorzy polemizują z tezami cotygodniowych felietonów ekonomicznego noblisty Paula Krugmana. Artykuły naukowe Murphy'ego ukazały się m.in. W,,The American Journal of Economics and Sociology",,,The Review of Austrian Economics", i,,The Quarterly Journal of Austrian Economics".
Ostatnio dużą popularność zdobył jego artykuł (napisany wspólnie z Phillipem Magnessem) w,,The Journal of Private Enterprise", w którym autorzy wskazują na liczne przeinaczenia i błędy w materiale empirycznym książki "Kapitał w XXI wieku" Thomasa Piketty'ego.
Murphy zajmuje się także konsultingiem finansowym. Razem z Carlosem Larą napisał książkę "How Privatized Banking Really Works". Wspólnie wydają także oni miesięczny newsletter dotyczący tematyki finansów,,Lara-Murphy Report".
Z racji znacznego poczucia humoru i wielkiego dystansu do własnej osoby Murphy jest nieprzeciętnym mówcą, poprzez co jest zapraszany na wykłady poprzez wolnościowe organizacje z całego świata.