nieustannie trwają znaczny o sprawiedliwe zasady podziału dó i o ocenę dokonanych już podziałów. Oponenci powołują się na różnego rodzaju argumenty, sądząc niesłusznie, że istnieje reguła podejmowania tych ważnych społecznie decyzji, która może być lubiana za najsprawiedliwszą.
W książce badane są i porównywane własności wielu zasad. Autor podkreśla trzy ich typy, związane z trzema wymogami: równości, bezstronności i jednomyślności. Równość dotyczy wyników podziału, bezstronność - cech metody podziału, jednomyślność - zgody uczestników na proponowany podział albo procedurę podziału.
Wszechstronne poznanie własności zezwala na racjonalny i dopasowany do sytuacji dobór zasady podziału. Każdy rozdział napisany jest w dwóch wersjach. Pierwsza dedykowana jest dla wszystkich zainteresowanych Czytelników, a druga - opatrzona gwiazdką - dla osób pragnących poznać uzasadnienia formułowanych twierdzeń.
Książka Lissowskiego pokazuje i systematyzuje wyniki badań nad zróżnicowanymi aspektami podziału dóbr, prowadzonych przez ostatnie czterdzieści lat. Jest to dzieło unikalne w literaturze światowej ze względu na kluczowy pomysł związania zasad podziału z trzema jego aspektami: równością, bezstronnością i jednomyślnością.
prof.