Jest to fascynująca książka o życiu góralskiego chłopaka z Bukowiny Tatrzańskiej, który z uporem piął się w górę, aż do rektorskich gronostajów i godności senatora RP. Profesor Stanisław Hodorowicz to wybitny Małopolanin, góral z dziada pradziada, hetman podhalańskich zbójników, autor słownika gwary góralskiej, a równocześnie uznany chemik, były dziekan i prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także twórca - wraz z samorządem województwa - Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.
W rozmowie z krakowskim dziennikarzem szczerze i barwnie mówi o historii rodzinnego Podhala, języku, kulturze i obyczajach, lecz i o przemianach, jakie dokonały się pod Tatrami. Opowiada także o życiu uniwersyteckim i politycznym, naukowych sukcesach, udziale w modernizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, tworzeniu podhalańskiej uczelni i senatorskich dokonaniach na rzecz Małopolski.
Autorem wywiadu rzeki jest Jerzy Sadecki, były reporter "Gazety Krakowskiej", "Tygodnika Solidarność" i "Rzeczpospolitej", obecnie publicysta niezależny i wykładowca w Krakowskiej Akademii im.
Andrzeja Frycza Modrzewskiego; ma w swoim dorobku m.in. Książki: /Ziarna gniewu/, Editions Spotkania, Paryż 1989; /Nowa Huta: ziarna gniewu, ziarna nadziei/, podziemne Wydawnictwo MOST, Warszawa 1989; /Trzynastu.
Premierzy wolnej Polski/, Universitas, Kraków 2009; Ambasador, wywiad rzeka z Jerzym Bahrem, Agora 2013; /Przestrzeń otwarta, otwarci ludzie. Podkarpacie/, Fundacja Karpacka, Sanok 2013.