W 2001 roku przyjechała do Polski grupa amerykańskich uczennic, które napisały sztukę o Polce ratującej w czasie wojny żydowskie dzieci. Z dnia na dzień po latach zapomnienia Irena Sendlerowa stała się bohaterką mediów i symbolem wszelkich tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się złu.
Do zorganizowania pomocy niezbędny był wydajnie działający system, pieniądze i siatka zaangażowanych osób, gotowych zaryzykować życie. Jak wspominał profesor Bartoszewski, „łatwiej było znaleźć mieszkanie do przechowania skrzyni broni niż dla jednego Żyda".
Irena Sendlerowa, kobieta, która z pewnością robiła rzeczy spore, zasługujące na podziw, i to w najtrudniejszych czasach, wyłania się w tej książce powoli spomiędzy grona ludzi, których połączył wspólny los – ratujących i ratowanych. Tych, którzy udzielali schronienia, i tych, którzy schronienia szukali.
To opowieść o niezwykłych Polkach i uratowanych przez nie setkach dzieci.
„wyjątkowa, mądra, ważna książka – napisana z ogromnym szacunkiem dla prawdy historycznej i z wielką wyrozumiałością dla ludzi." Barbara Engelking
„Anna Bikont opowiedziała kilkanaście skrupulatnie udokumentowanych historii osób, z zasady kobiet, dla których od lata 1942 roku do końca okupacji nie było sprawy ważniejszej niżeli to, by przed nieuchronną śmiercią ocalić nawet garstkę – kilkaset? kilka tysięcy? – dzieci z warszawskiego getta. W tym gronie Sprawiedliwych, co dzień narażających życie swoje i swoich bliskich, energią i talentem organizacyjnym wyróżniła się Irena Sendlerowa, i to z jej imieniem zrosła się nasza wiara w człowieka, w ludzką prawość i zdolność do poświęcenia.
Wszelako w tych opowieściach jest jeszcze drugi plan, typowo bezimienny, lecz nie mniej przez to wiarygodny. To relacje o ludziach, którzy robili wszystko, żeby zniszczyć to dzieło poświęcenia i aby dzieci, ich polskich opiekunów i ich kryjówki zdradzić gestapowcom czy niemieckim żandarmom, wydać na śmierć za pieniądze, ze strachu albo z czystej, bezinteresownej nienawiści, a nawet dla zabawy. Oni to zasiali w nas i utrwalili pogardę dla człowieka, przekonanie o ludzkiej zdolności do czynów okrutnych i podłych." Jerzy Jedlicki
Podtytuł: W ukryciu
ISBN: 9788380495678
Kod paskowy: 9788380495678
Autorzy: Bikont Anna
Rok wydania: 2017
Kod wydawcy: 28477
ilość stron: 480
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 14.0x22.5cm
Głębokość (mm): 34
Waga: 0.685
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka