Napisana ujmującym, ciepłym językiem saga rodzinna, opowiadająca historię matki i córki wobec burzliwych dziejów Polski XX wieku. Wbrew pułapkom losu tworzą kochającą rodzinę, patrzą na świat z radością życia.
Od pierwszych stron książki wciągają nas w swój świat. Cz. IV Jak to się skończy Kasia oddaje się wychowywaniu córeczki, ale tęskni za sceną. Cyklicznie trafia do Paryża, poznaje świat rosyjskich kabaretów, jednak szara polska rzeczywistość stawia ją przed kolejnymi wyzwaniami.
Lata 70., stan wojenny, skomplikowane lata 80., a potem pokaźne nadzieje związane z czerwcem 1989 r. I powracające pytanie: jak to się skończy? Jest to znakomicie napisany utwór. Wprost gotowy scenariusz filmowy, pełen cudownych charakterów i sytuacji chwytających za gardło.
Rewelacja!!! Aromat książki, jej niezwykła pasja, koloryt, emocje, wiarygodność są mi bliskie i wywołują olbrzymie doznania. Jerzy Antczak Ważne są książki takie jak ta, szczególnie ważne dla naszej polskiej psychiki.
Przyznam się, iż czytałem tę kipiącą energią życia i idealnie napisaną książkę także jako odtrutkę na typowe dla polskiego obywatela poczucie przysmucenia, niedostrzegania, jak niemało na udoskonalone się zmieniło.
Ernest Bryll