Celem niniejszej pracy jest przedstawienie wysiłku mobilizacyjnego i finansowego Korony w drugiej połowie XVII wieku, a także organizacji wojska w tym czasie i zachodzących w niej przemian. Równocześnie przez detalową analizę sposobu formowania sił zbrojnych - od projektów w uniwersałach królewskich, przez dyskusję na sejmikach i sejmie, uchwałę sejmową, opracowanie szczegółowego etatu poprzez hetmanów, zaciągi i koncentrację sił na wyprawy - autor pragnie przedstawić system funkcjonowania jednej z podstawowych części mechanizmu państwowego, jaką była armia.
Omawiany okres 1648-1699 stanowi wdzięczne pole do badań w tym kierunku, gdyż jest on okresem nieustannych niemal zmagań z rozmaitymi przeciwnikami, które zmuszają państwo polsko-litewskie do maksymalnych wysiłków.
Autor nie zamierzał przedstawiać przebiegu wojen; działania wojenne pozostały przedstawione w sposób skrócony i jedynie o tyle, o ile było to konieczne dla zrozumienia podejmowanych uchwał w sprawach wojskowych i prac nad organizacją armii.