Pozytywny wpływ empatii na wyniki terapii i opieki jest znany od dawna. Niezwykle w zawodach medycznych stawia się pracownikom wysokie kryteria odnośnie do umiejętności interpersonalnych, wśród których jedną z najważniejszych jest empatia zezwalająca zrozumieć perspektywę pacjenta.
Wpływa ona na jakość opieki, a tym samym na satysfakcję pacjentów, a także pracowników medycznych z wykonywanej pracy. W publikacji podjęto próbę zdefiniowania empatii dojrzałej i wieloaspektowego przedstawienia zagadnień empatii w odniesieniu do pracy lekarzy i pielęgniarek, a także procesu kształcenia przyszłych pracowników medycznych.
W opracowaniu przybliżono m.in. Takie zagadnienia, jak: - podnoszenie jakości opieki przez rozwijanie empatii metodą treningową, - wpływ empatii na uniemożliwianie wypaleniu zawodowemu, - empatia w komunikowaniu się, - działanie empatycznego mózgu, - metody pomiaru empatii.
Publikacja dedykowana jest dla lekarzy, pielęgniarek, studentów medycyny, a także innych osób zainteresowanych omawianą problematyką. "Praca ujęła zjawisko empatii w sposób całościowy, eksponujący zarówno współczesną, najnowszą wiedzę psychologiczną wyjaśniającą procesy i mechanizmy kształtowania się empatii, jak i uwzględniający te badania, ich wątki i aktywności, które pokazują ewidentny związek empatii z jakością opieki medycznej".
Prof. Dr hab.