Publikacja postępowa terapia nadciśnienia tętniczego w codziennej praktyce została przygotowana po redakcją wybitych specjalistów chorób wewnętrznych, kardiologii, a także hipertensjologii prof. Dr hab. Danuty Czarneckiej, prof.
dr hab. Katarzyny Stolarz-Skrzypek oraz dr hab. Agnieszki Olszaneckiej. Celem monografii jest przedstawienie progresywnych strategii leczenia nadciśnienia tętniczego w ujęciu praktycznym. W publikacji opisano świeże schematy skojarzonego leczenia przeciwnadciśnieniowego, opracowane w najnowszych wytycznych towarzystw europejskich i krajowych.
Ostatnie lata przyniosły zmiany w zaleceniach, których wprowadzenie powinno być związane z wyraźną poprawą wydajności leczenia nadciśnienia. Europejscy eksperci oczekują,nowatorskie podejście do leczenia może przełożyć się na uzyskanie właściwego efektu u blisko 80% chorych.
Brak leczenia nadciśnienia albo nieprawidłowe kojarzenie leków skutkuje powikłaniami w zakresie serca, naczyń, nerek i mózgu, prowadząc do inwalidztwa i przedwczesnej umieralności. W publikacji znalazły się rozdziały dotyczące m.in.: zasad farmakoterapii nadciśnienia tętniczego w ciąży; monitorowania pacjenta z nadciśnieniem tętniczym leczonego przewlekle w praktyce POZ; stanów nagłych i pilnych w nadciśnieniu tętniczym; nadciśnienia odpornego, jego diagnostyki i leczenia; kwalifikacji do zabiegu operacyjnego chorego z nadciśnieniem tętniczym; leczenia dopełniającego w nadciśnieniu tętniczym (leki przeciwzakrzepowe, kontrola glikemii i profilu lipidowego).
postępowa terapia nadciśnienia tętniczego w codziennej praktyce została przygotowana z myślą o stworzeniu ergonomicznego poradnika dla lekarzy rodzinnych i specjalistów opieki ambulatoryjnej, omawiającego solidne, niejednokrotnie spotykane sytuacje kliniczne w nadciśnieniu tętniczym.
Jej adresatami są także specjaliści chorób wewnętrznych, kardiologii i hipertensjologii.