Główną przyczyną bólu lędźwi jest zwyrodnienie dysków międzykręgowych (dyskopatia), co skutkuje ich uwypukleniem lub wypadnięciem z następującym uciskiem na nerwy rdzeniowe. Przyczynami zwyrodnienia i wypadania dysków są z reguły przeciążenia kręgosłupa podczas pracy, nieprawidłowa pozycja w trakcie dźwigania oraz proces dehydratacji (odwodnienia) jądra miażdżystego – dyski tracą swoją elastyczność, robią się twarde i nie amortyzują ruchów kręgosłupa.
Podstawową terapią bólu lędźwi są ćwiczenia ruchowe. Nie wystarczy jednak mechaniczne powtarzanie proponowanych w internecie ćwiczeń. Nie istnieją ćwiczenia dla wszystkich. Ten sam ruch jednemu może pomóc, a drugiemu – zaszkodzić.
Jakie ćwiczenie wykonać najpierw, a jakie – potem? Zaczynamy od skręcania tułowia czy od skłonów bocznych? Kiedy ćwiczymy na leżąco, a kiedy na stojąco? Kolejność ćwiczeń to podstawa. Przeczytaj uważnie i zanotuj zalecane w poradniku zasady.
Te informacje dadzą Ci pewność, że jesteś na korzystnej drodze. Andrzej Kondratiuk – lekarz medycyny, specjalista rehabilitacji medycznej, doktor nauk medycznych. W 1984 roku ukończył Akademię Medyczną w Odessie, tytuł naukowy doktora nauk medycznych uzyskał w Instytucie Rehabilitacji Medycznej i Medycyny Uzdrowiskowej w Odessie w 1988 roku.
Zainteresowania i praca zawodowa doktora związane są z rehabilitacją i usprawnianiem pacjentów. Ukończył specjalizację z Fizjoterapii i Medycyny Uzdrowiskowej w Akademii Medycznej w Odessie w 1988 roku, specjalizację z Rehabilitacji Medycznej w Szpitalu Rehabilitacyjnym w Dzierżążnie w 2016 roku.
Uczestniczył w licznych kursach i szkoleniach z rehabilitacji, kinezyterapii, fizjoterapii i medycyny uzdrowiskowej, w tym w kursach specjalizacyjnych, kursie terapii manualnej wg K. Levitt, szkoleniach z akupunktury i refleksologii.
dodatkowo pomaga pacjentom z chorobami przewlekłymi i nieuleczalnymi. Kurs medycyny paliatywnej doktor ukończył w Warszawskim Hospicjum Onkologicznym w 2016 roku. Pracę zawodową dr Andrzej Kondratiuk kontynuuje w Poradni Rehabilitacyjnej Etermed w Gdańsku, współpracuje ze Szpitalem Rehabilitacyjnym Medpharma w Starogardzie Gdańskim oraz Szpitalem Rehabilitacyjnym w Dzierżążnie.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.