Czytać czy nie czytać? W odniesieniu do prezentowanej publikacji odpowiedź jest jednoznaczna: czytać i nakłaniać innych do czytania. Co w dodatku wyróżnia w Słowie wstępnym JM Rektor UJ, prof. Dr. Hab. N.
med. Wojciech Nowak: „prezentujem Państwu publikację niezwykłą, powstałą dzięki zaangażowaniu ludzi korzystnej woli i sporych serc, zdeterminowanych, żeby nieść pomoc osobom najbardziej potrzebującym. Nienaruszalna troska o chorego u kresu życia to książka, którą bezspornie warto zauważyć i dołączyć do lektur obowiązkowych, jest bowiem próbą odpowiedzi na potrzebę prezentacji tego typu zagadnień w przestrzeni publicznej.
Już sam tytuł sugeruje treści w niej zawarte, które – stwierdzam to jako lekarz – wciąż stanowią w społeczeństwie temat tabu. Choroby terminalne, opieka nad ludźmi u schyłku życia, odchodzenie i śmierć są najtrudniejszymi tematami dla większości z nas”.
Autorzy monografii wieloautorskiej nierozdzielna troska o chorego u kresu życia, powstałej pod redakcją Agnieszki Bertman-Wierzchowskiej, Wojciecha Kochana i Józefa Stali, podejmują poszukiwania naukowe i refleksje nad skomplikowanymi,niezwykle ważnymi zagadnieniami.
Ból, cierpienie, choroby terminalne, potrzeba opieki nad osobami u schyłku życia, cykl odchodzenia, lęki i obawy z nim związane, a także sama śmierć to szczególnie skomplikowane kwestie, już dotyczące wielu z nas, a kiedyś każdego.
Niniejsza publikacja stanowi z jednej strony wyśmienite kompendium wiedzy przekazanej poprzez lekarzy i innych ekspertów, zaś z drugiej obrazuje praktykę opieki paliatywnej i hospicyjnej. Dlatego jest ciekawa nie tylko dla przedstawicieli personelu medycznego: lekarzy, pielęgniarek, studentów kierunków medycznych, psychologów, pracowników socjalnych, wolontariuszy,ponadto członków rodzin podejmujących opiekę nad osobą chorą lub w stanie terminalnym.
Jej wartość docenia także Pani prof. Alina Rynio, która w recenzji wydawniczej akcentuje, że: „Jasność i prostota języka zastosowanego w publikacji powodują, iż jest ona zrozumiała dla każdego. Dodatkowym walorem monografii są zawarte w tekstach wykazy bibliograficzne upraszczające dalsze poszukiwania literatury”.
Autorzy prezentowanej publikacji starają się udzielić odpowiedzi na niezwykle ważne pytania: czy lepiej podejmować leczenie bólu w domu chorego czy raczej w szpitalu? Czy podstawowa opieka paliatywna jest przystępna dla wszelkich? Z jakimi problemami zmagają się osoby opiekujące się osobami w stanie terminalnym? Kto i w jakim zakresie może pomóc w holistycznym podejściu do opieki nad pacjentem? Zatem nie jest to publikacja skierowana wyłącznie do ekspertów, ale do wszelkich, którzy chcą pomagać osobom słabszym i chorym.
Przypomina o tym także prof. W. Nowak: „Szanowni Czytelnicy, niniejsza monografia jest swego rodzaju podsumowaniem, klamrą spinającą pięć wspomnianych konferencji tematycznych. Obrazuje zaangażowanie, determinację i ogromną pracę organizatorów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im.
św. Łazarza” w Krakowie z Panią Prezes Zarządu Towarzystwa na czele, a także Samorządu Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także wszelkich ludzi prawidłowej woli realizujących w praktyce motto Prymasa Tysiąclecia: Włącz się w społeczną pomoc bliźnim.
Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swojego… nakłaniam Państwa do działania, namawiam do aktywnego uczestnictwa w realizowaniu idei zamykającej się w najprostszym przekazie: Pomagam – bo chcę. Życzę Państwu korzystnej, ubogacającej lektury”.
„Należy docenić podjętą przez Autorów i Redaktorów problematykę, a także pragnienie dotarcia do jak największej grupy odbiorców. Trzeba jeszcze podkreślić, że Redaktorzy niniejszej monografii naukowej zatroszczyli się, by poszczególne teksty przygotowane poprzez znanych przedstawicieli świata medycznego i nauk społecznych generujeły logiczną i spójną całość.
Niniejsza publikacja jest skierowana do szerokiego kręgu odbiorców, nie tylko naukowców, lecz także wszystkich osób w jakikolwiek sposób zajmujących się pacjentami w stanie terminalnym. Jasność i prostota języka zaimplementowanego w publikacji powodują, iż jest ona zrozumiała dla każdego.
Dodatkowym walorem monografii są zawarte w tekstach wykazy bibliograficzne usprawniające dalsze poszukiwania literatury”. Z recenzji wydawniczej dr hab. Aliny Rynio Agnieszka Bertman-Wierzchowska – absolwentka Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ i studiów podyplomowych: służba zagraniczna SGH, a także Studium Polityki Zagranicznej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.
Zawodowo związana z Uniwersytetem Jagiellońskim. Pasjonatka działań fundraisingowych w organizacjach pozarządowych. Od 2015 roku wolontariuszka Hospicjum im. Św. Łazarza w Krakowie. Współinicjatorka i współorganizatorka w Uniwersytecie Jagiellońskim piątej edycji konferencji „Opieka paliatywna i hospicyjna – medycyna, humanizm, wolontariat” oraz współorganizatorka świątecznej kwesty na rzecz pacjentów Hospicjum.
W życiu towarzyszy jej przekaz „Pomagam, bo chcę i lubię”. Wojciech Kochan – urodzony w Krakowie, absolwent V LO, a także Uniwersytetu Jagiellońskiego, prawnik, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i jednostek Gminy Miejskiej Kraków.
ponadto prowadzi własną działalność gospodarczą. Specjalista w dziedzinie zamówień publicznych. Znajduje też czas na hobby, czytanie, jazdę na rowerze czy pływanie. Stara się być wierny łacińskiej maksymie „Carpe diem”.
Od ponad 30 lat wolontariusz Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Św. Łazarza”. Pomysłodawca i współorganizator w UJ konferencji o tematyce paliatywnej i hospicyjnej. Pierwsza myśl o publikacji pokonferencyjnej zakiełkowała w jego głowie w 2015 roku, po pierwszej edycji konferencji.
Tytuł nienaruszalna troska o chorego u kresu życia Autor Opracowanie zbiorowe Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego EAN 9788323349280 ISBN 9788323349280 Kategoria Nauka i technika\Medycyna ilość stron 236 Rok wydania 2020 Oprawa Twarda Wydanie 1