,,W gabinecie lekarza" specjalisty to cykl publikacji przygotowanych poprzez specjalistów dla specjalistów, omawiający wybrane, najszczególniej znaczne zagadnienia, świeże trendy i postępowe terapie w danej dziedzinie medycyny.
W tym i kolejnych tomach wybitni polscy specjaliści dzielą się wiedzą i doświadczeniem z praktyki klinicznej, przedstawiają najnowsze dokonania, a także aktualne rekomendacje i standardy w swoich dziedzinach oraz opisy najciekawszych przypadków wraz z omówieniem zasad postępowania diagnostycznego i terapeutycznego.
Artykuły inspirują do poszerzania i aktualizowania wiedzy, dogłębnie analizują i wyczerpują poruszany temat. Nefrologia dziecięca w praktyce pediatry pod red. Prof. Dr hab. N. Med. Marcina Tkaczyka jest opracowaniem, które w klarowny i usystematyzowany sposób przedstawia częste objawy i postępowanie w chorobach nerek i dróg moczowych u dzieci.
W monografii opisano, jak należy przeprowadzić wstępny proces diagnostyczny u dzieci i przekazano jasne wytyczne, których pacjentów należy skierować do dalszej diagnostyki specjalistycznej. W rozdziale dotyczącym zaburzeń w oddawaniu moczu w transparentny sposób opisano rodzaje i przyczyny moczenia dziennego i nocnego, a także przedstawiono kolejne kroki w diagnozowaniu.
pokaźny dostęp do badań ultrasonograficznych zezwala na wczesne wykrywanie wad układu moczowego. W rozdziale poświęconym temu zagadnieniu omówiono szczegółowo typy wad, ich diagnostykę i konsekwencje kliniczne oraz nowoczesnanie.
W monografii nie zabrakło jeszcze opisu chorób występujących z narastającą częstością w populacji pediatrycznej, takich jak nadciśnienie tętnicze i kamica moczowa. Istotnie cenne informacje czytelnicy znajdą w rozdziale o szczepieniach u dzieci z chorobami nerek.
Zawarte tam wskazówki dotyczące ogólnych zasad i szczegółowych zaleceń w chorobach, takich jak zespół nerczycowy czy niewydolność nerek polecam jednocześnie lekarzom POZ, jak i specjalistom nefrologii dziecięcej.
W książce przedstawiono także usystematyzowane podejście do diagnostyki krwinkomoczu i białkomoczu u dzieci. W rozdziale tym na szczególne podkreślenie zasługuje jasne zróżnicowanie, kiedy jest to objaw łagodny, a kiedy wskazuje na poważną chorobę u dziecka.
Spis treści: o Słowo wstępne o Dziecko z zaburzeniami w oddawaniu moczu i moczeniem nocnym - Michał Maternik o Diagnostyka w kierunku wad wrodzonych układu moczowego u dzieci w 1.