Interpretacja radiogramu to jedna z najważniejszych umiejętności, które należy opanować, aby we właściwy sposób opiekować się pacjentami.
Książka dostarcza konkretnych podstaw dla początkujących, pozwala doskonalić umiejętności doświadczonych lekarzy i stanowi źródło najważniejszych informacji dla nauczycieli klinicznych.
W części I książki wyjaśniono, w jaki sposób promieniowanie X użytkowane jest do wytwarzania obrazu klatki piersiowej. Ta część składa się z 5 rozdziałów, w których przedstawiono najważniejsze wiadomości potrzebne do interpretacji RTG klatki piersiowej. Omówiono proces powstawania obrazu radiologicznego oraz ogólne zagadnienia związane z jego wyglądem.
Część II składa się z 10 rozdziałów. Rozpoczyna się od opisu stref radiologicznych. Koncepcję stref radiologicznych wprowadzono jako punkt wyjścia do zrozumienia anatomii radiologicznej klatki piersiowej. W kolejnych 8 rozdziałach omówiono szczegółowo budowę anatomiczną poszczególnych struktur i obszarów klatki piersiowej. Przekazano w nich dodatkowo przykłady obrazujące to, jak obraz RTG zmienia się w wyniku obecności zmiany patologicznej. W ostatnim rozdziale wyjaśniono, w jaki sposób poszczególne struktury tworzą razem obraz radiologiczny.
W części II skupiono się na anatomii poprawnego RTG klatki piersiowej w projekcji PA i bocznej – anatomii radiologicznej – oraz na podstawowych wiadomościach na temat tego, w jaki sposób patologia może zmienić dobry obraz radiologiczny. Zrozumienie tej kwestii jest podstawą do interpretacji bardziej złożonych RTG zaprezentowanych w części III.
Część III to możliwość zdobycia kolejnych umiejętności interpretacyjnych np. Skrupulatnej lokalizacji zmian patologicznych i używania metod technologii cyfrowej w procesie interpretacji RTG.
Na końcu czytelnik dowie się, kiedy zlecać wykonanie RTG klatki piersiowej.
ISBN: 9788374306188
Medycyna funkcjonalna 2020
Format: 233×300, oprawa miękka, 854 strony