Umysł i ciało pozostają w absolutnej symbiozie. Ułatwiając - jeśli masz zdrowy umysł, to i twoje ciało ma się korzystnie. I odwrotnie - kiedy ciało zdrowe, to i umysł jest w korzystnej kondycji. Jednak są ludzie, u których opisana zależność nie występuje.
Każdy z nas tylko do pewnego momentu zachowuje kontrolę nad swym ciałem i psychiką, a stres, którego doświadcza człowiek współczesny, powoduje, iż granica pomiędzy kontrolą a jej utratą jest cieńsza niż kiedykolwiek.
Jej przekroczenie może objawić się chorobami psychosomatycznymi i autoimmunologicznymi. Do tej pory chorobami cywilizacyjnymi nazywaliśmy nadciśnienie, otyłość i cukrzycę. Dzisiaj dołączyły do nich nowe, które autorka nazywa: 'chorobami wyzwań'.
Z chorobami cywilizacyjnymi mają jednak wspólny mianownik: są związane ze zmianą stylu życia. Z tym, że staliśmy się pokoleniem trzech krzeseł: biurowego, samochodowego i fotela przed telewizorem, a nasza dieta bazuje na produktach pełnych konserwantów, hormonów, wypełniaczy, które zmieniają mikroflorę jelitową.
Ewa Kempisty-Jeznach ukazuje, jak reaguje ciało człowieka na działania otaczającego nas świata. Stres, równocześnie w życiu zawodowym, jak i prywatnym, skażenie środowiska naturalnego, początkując od powietrza i wody pitnej, a skończywszy na spożywanym jedzeniu, zmieniły nasze zdrowie.
Autorka opisuje na przykładach swoich pacjentów codzienną pracę współczesnego lekarza skonfrontowanego z nowym rodzajem chorób, zwanych psychosomatycznymi. Uchyla nam drzwi swojego gabinetu, przedstawiając, jak za różnymi objawami ciała pacjentów nie skrywa się choroba ekologiczna, tylko głośny krzyk duszy człowieka.
Tę książkę powinien przeczytać każdy, kto chce zrozumieć, jak działa jego ciało wobec współczesnych wyzwań, i nie chce przeoczyć pierwszych sygnałów psychosomatyki. Wynikiem niedostrzeżenia tych zmian mogą być bowiem przedłużające się objawy bólowe, zespół wypalenia, a nawet depresja.
'Lata pracy przed kamerą na ciągłych skokach adrenaliny uświadomiły mi, iż źródłem wielu chorób jest nieoczyszczona z nadmiaru bodźców głowa. Jeśli wschodnie przekazy dotyczące zapotrzebowania balansu umysłu i ciała nie nakłaniają Państwa do przyjrzenia się bliżej temu zagadnieniu, książka dr Ewy Kempisty-Jeznach w porywający, zachodni i naukowy sposób pokazuje, że warto zadbać o ciało, trochę bardziej kontrolując umysł.
Bo wszystko początkuje się w głowie.' Tomasz Kammel, dziennikarz TV, gospodarz 'The Voice of Poland' 'Gorąco polecam książkę Ewy Kempisty-Jeznach, gdyż jest to pierwsza książka na polskim rynku sięgająca po całkiem nowy i wyjątkowo aktualny temat w medycynie, jakim są choroby psychosomatyczne.
Autorka pokazuje, że mózg człowieka daje sobie radę z wyzwaniami współczesnych czasów, lecz ciało protestuje pod postacią chorób psychosomatycznych. To nad wyraz ważna książka dla współczesnego człowieka.
Z zaciekawieniem czytałam, jak dr Ewa tłumaczy w dostępny sposób szereg niezrozumiałych dla pacjentów objawów, poszerzając naszą wiedzę o sposoby uniemożliwiania i walki z...