Gładź gipsowa FINISZ Gs-1 20 kg Megaron jasnoszara jest suchą mieszanką gipsową do zastosowań wewnętrznych przewidzianą do samodzielnego przygotowania bezpośrednio przed wykorzystaniem przez wymieszanie z wodą.
produkt służy do realizowania wewnętrznych gładzi gipsowych pod powłoki malarskie i tapety. Przewidziany jest do stosowania w technologii szlifowania nierówności na sucho. Służy również do wypełniania ubytków i pęknięć w tynkach.
Czas wiązania, czyli czas przydatności do użycia od momentu zmieszania z wodą w temperaturze 20°C i przy stosunku wody do spoiwa 1:2 wynosi około 1,5 godziny. Niższa temperatura i obszerniejsza ilość wody zarobowej wydłuża czas wiązania, natomiast wyższa temperatura, a także mniejsza liczba wody czas wiązania skraca.
W temperaturze poniżej +5°C reakcja wiązania niemal w pełni ustaje. UWAGA: Po upływie 1,5 godziny od momentu zmieszania z wodą zaprawa może być jeszcze miękka i wydawać się niezwiązana, jednak po tym czasie produkt nie nadaje się do dalszego używania.
Nieprzestrzeganie tego zalecenia może po wyschnięciu doprowadzić do spękania powierzchni albo utraty wewnętrznej spójności gładzi. Czas otwarty pracy, czyli możliwość wyrównywania i polepszania zaprawy nałożonej na podłoże uzależniony jest od chłonności podłoża, a także grubości nałożonej warstwy – wynosi przeciętnie około 15 min.
Gdy powłoka gładzi jest cienka, a podłoże szczególnie chłonne czas ten może skrócić się do 2-3 min., natomiast w sytuacji kilkumilimetrowej warstwy nałożonej na niechłonne podłoże czas otwarty pracy wydłuża się praktycznie do momentu rozpoczęcia reakcji wiązania.
Czas wysychania związanego artykułu zależy od grubości warstwy, temperatury otoczenia i warunków przewietrzania. Powłoka grubości 1 mm w wentylowanych pomieszczeniach przy temp. +20°C wysycha w ciągu 2-3 godzin.
Gdy powłoka gładzi ma kilka milimetrów, a temperatura otoczenia jest niska, czas ten może przedłużyć się do kilku dni. W skrajnych przypadkach przy braku wentylacji i wysokiej wilgotności powietrza gładź nie wysycha w ogóle.
powłoka gładzi gipsowej uzyskuje całkowitą wytrzymałość i przyczepność dopiero po dobrym zakończeniu procesu wiązania i całkowitym wyschnięciu zaprawy. Zanim wyschnie może być miękka i sprawiać wrażenie nie w pełni związanej.
Podobnie jak wszystkie spoiwa gipsowe, związana zaprawa, lecz jeszcze mokra ma ok. 30% wytrzymałości osiąganej po wyschnięciu. Grubość warstwy Zalecana grubość gładzi gipsowych wynosi od 1 do 5 mm, jednak w zależności od potrzeb, jednorazowo można nakładać warstwę o widocznie większej grubości, o ile pozwoli na to konsystencja zaprawy.
Przy nakładaniu warstw cieńszych aniżeli 1 mm zachodzi ryzyko odparowania wody zanim zakończy się reakcja wiązania, a co za tym idzie gładź nie uzyska parametry nośnych pod powłoki malarskie lub tapety. W trakcie wiązania i wysychania nie kurczy się.
Zalecana grubość gładzi gipsowych wynosi od 1 do 5 mm, jednak w zależności od potrzeb, jednorazowo można nakładać warstwę o znacznie większej grubości, o ile pozwoli na to konsystencja zaprawy. Przy nakładaniu warstw cieńszych aniżeli 1 mm zachodzi ryzyko odparowania wody zanim zakończy się reakcja wiązania, a co z tego wynika gładź nie uzyska właściwości nośnych pod powłoki malarskie lub tapety.
Kolor jasnoszary po wyschnięciu rozjaśnia się do złamanej bieli. Odcień janoszary ułwatwia prace gdyż uwidacznia nierówności powierzchni, miejsca niedoszlifowane, mokre. Z worka uzyskujemy około 28 kg gotowej masy zatem jest to najtańszy sposób na gładkie ściany.
Gładź konsoliduje w około 1,5 h co daje możliwość przyspieszenia prac wykończeniowych.