Hagar przyjeżdża do kibucu, aby opowiedzieć matce o niezwykłym spotkaniu, jakie przeżyła w Jerozolimie. Miała przekazać wiadomość od swego chłopaka jego ojcu - panu Maniemu. Nie mogąc jednak dodzwonić się pod wyszczególniony adres, postanowiła sama sprawdzić, co się tam dzieje.
I wtedy ogarnęło ją dziwne uczucie, jakby trafiła przypadkiem na plan filmowy, jakby wdarła się w historię cudzego życia... Pan Mani to wielowątkowa powieść obyczajowa, prezentująca dzieje żydowskiej rodziny na przestrzeni dwustu lat.
Tłem wydarzeń jest z zasady Jerozolima, miasto-legenda przechodzące z rąk do rąk, z upływem lat zmieniające oblicze i charakter podobnie jak bohaterowie powieści. Autor prowadzi czytelnika pod prąd czasu, przez kolejne ogniwa łańcucha pokoleń, nad którymi ciąży mroczne fatum z dalekiej przeszłości.
New York Times" przyznał Panu Maniemu tytuł książki roku, a Publishers Weekly" umieścił go na liście 50 najlepszych książek 1992 roku. Powieść otrzymała na dodatek nagrody National Jewish Book Award oraz Israeli Literature Prize.
Awraham B. Jehoszua (ur. 1936 r. W Jerozolimie) - prozaik, dramatopisarz, eseista, wykładowca literatury hebrajskiej na uniwersytecie w Hajfie. W Polsce ukazały się dotychczas dwie jego powieści: Kochanek i Powrót z Indii.