Zakazana strefa rozciągająca się wokół Czarnobyla to straszne miejsce, w którym ucichły zegary i słychać tylko brzęczenie liczników Geigera. Wciąż jednak istnieje tam przyroda, która z mocną siłą odzyskuje władzę nad opuszczonymi wsiami i miastami.
Choć od wybuchu reaktora w elektrowni atomowej upłynęło już kilka lat, naukowcy wciąż starają się ustalić, jakie procesy zachodzą na skażonych terenach. Pewnego dnia zjawia się tam Katarina. Jest biologiem i będzie pracować w międzynarodowym instytucie badawczym.
W zespole znajduje się także Grigorij, Ukrainiec, który dorastał w okresie istnienia Związku Radzieckiego. Oboje z Katariną zakochują się w sobie, a ich pełen emocji związek wywołuje całą kolekcję zdarzeń, które posiadają wpływ na pracę i stosunki panujące w całym zespole badawczym.
Wśród budzącej niepokój przyrody Katarina i Grigorij coraz bardziej zbliżają się do pewnego bolesnego punktu, w którym daje o sobie znać przeszłość... Naukowa rzeczowość będzie musiała stanąć do walki z tym, co nieracjonalne, a rozum zmierzy się z uczuciem.
To powieść, która wymaga refleksji: poetycka i wnikliwa, nie ma w niej ani jednego zbędnego albo brakującego słowa, jest tak zrozumiała i wyraźna jak odcisk stopy, a przy tym tak nieodgadniona jak proroctwo - AM Hellman,,,Blekinge Läns Tidning".
Czarnobyl to jeden z trzech głównych bohaterów tej książki - cichy i intrygujący byt napędzany radioaktywnością i radziecką mistyką jest czymś więcej niżeli tylko fundamentem kryzysów i łamania moralnych zasad poprzez głównych bohaterów.
Madeleine Hessérus wraz z grupą ukraińskich naukowców osobiście odwiedziła. Imponujące wyniki jej podróży badawczej są widoczne w powieści: strefa została w niej przedstawiona jako miejsce kipiące życiem, a poprzez to kuszące i zakazane - Josefin Holmström,,,Svenska Dagbladet".
Madeleine Hessérus znalazła subtelny i niesamowicie fascynujący sposób, żeby sportretować to, jak potrafi się załamać nasze postrzeganie rzeczywistości - Bodil Juggas,,,Arbetarbladet".