Legenda głosi, iż gdzieś w głębi Czarnego Lądu biblijny król Salomon ukrył niezmierzone bogactwa. Antyczne przekazy mówią o ogromnych ilościach diamentów. Nic dziwnego, że rzesze śmiałków od zawsze starały się zlokalizować skarbiec.
Aż do teraz — bezskutecznie. Sprawy podejmuje się Allan Quatermain – niezmordowany brytyjski poszukiwacz przygód. Wynajęty przez bogacza sir Henry’ego Curtisa, żeby odnalazł jego zaginionego brata, zdaje sobie sprawę,równocześnie ma szansę odkryć najcenniejszy skarb ówczesnego świata.
optymalnie uzbrojony, z towarzyszami broni i grupą najemnych Murzynów, wyrusza w najniebezpieczniejszą podróż swojego życia. Kopalnie króla Salomona to najmocniej znana powieść H. Ridera Haggarda, która wyniosła Allana Quatermaina do rangi ikony powieści przygodowych i uczyniła go wzorem dla takich postaci, jak Indiana Jones czy Nathan Drake.
Ta fantastyczna wyprawa do serca Afryki nabiera dopełniającego smaku w doskonałym nowym tłumaczeniu. Kopalnie króla Salomona były wielokrotnie ekranizowane. Pierwszą filmową adaptacją była brytyjska produkcja nakręcona w 1937 roku przez Roberta Stevensona z sir Cedrikiem Hardwickiem w roli głównej.
Twórcy podeszli dość swobodnie do oryginalnej fabuły, wprowadzili m.in. Nieobecne w książce rodzeństwo O’Brienów. Kolejną adaptacją był amerykański film z 1950 roku w reżyserii Comptona Benneta oraz Andrew Martona.
W rolę Quatermaina wcielił się tym razem Stewart Granger. Także ten film w wielu miejscach odchodził od oryginału, m.in. Sir Henry’ego Curtisa zastąpiła Elizabeth Curtis (w tej roli Deborah Kerr). W 1985 roku J.
Lee Thompson nakręcił kolejną wersję filmu. Tym razem duet Quatermain-Curtis zagrali Richard Chamberlain i Sharon Stone. Ostatnią adaptacją powieści H. Ridera Haggarda był telewizyjny miniserial z 2004 roku z niezapomnianym Patrickiem Swayzem w roli głównej.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.