Zbiór anegdot, wspominków, opowieści, gawęd tatrzańskich i nie tylko, autorstwa Ludwika Wilczyńskiego (tekst) i Witolda Sasa-Nowosielskiego (ilustracje).,,Czy prawidłowo nam zdobywać góry$247 Góry zdobywa się nam nad wyraz poprawnie.
Wiatr chłonie się młodą, a choćby starą piersią genialnie i jednakowo depcze się chmury stopą prężną. Góry to niewyczerpane źródło korzystnej energii i życiowej siły nawet wtedy, gdy już wiemy, że się ich nie zdobywa, iż to one nas zdobyły swym ogromem, przestrzenią i obojętnością.
Duma czy nawet pycha płynąca z pierwszych górskich,,zdobyczy" ustępuje miejsca poczuciu małości w kontakcie z naprawdę wielkimi wyzwaniami lub nieokiełznanymi żywiołami przyrody. Prawidłowo nam zdobywać góry, bo rodzajów satysfakcji w górach jest mnóstwo.
Kontakt z przyrodą, przyjaźń czy tylko poczucie wspólnoty, przygoda, walka do upadłego, sportowe wyzwania, rywalizacja, sukcesy i sława nawet w drobnym środowisku..." Fragment Witold Sas-Nowosielski (ur.
1946) - taternik, alpinista i wspinacz skałkowy, instruktor alpinizmu. Artysta rysownik, członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury,,SPAK". Autor około stu pierwszych przejść w skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, członek nieformalnej grupy,,Kaskaderzy".
Wspinał się w Tatrach, na Kaukazie w Dolomitach i Alpach, prowadząc tam w dodatku pierwsze przejścia. W latach 70. Zajmował czołowe miejsca w zawodach wspinaczkowych. Autor pierwszego zbioru rysunków satyrycznych o tematyce alpinistycznej Jak ja kocham te góry, ilustracji w czasopismach górskich i innych.
Jego rysunki ukazywały się m.in. W:,,Taterniku",,,Przekroju",,,Szpilkach",,,ITD.". W dorobku ma 26 wystaw jednostkowych. Obecnie pisuje do lokalnej prasy jako poeta i publicysta. Ludwik Wilczyński (ur.
1947) - wspinacz i amator,,zdobywania gór" na wszystkie możliwe sposoby. Od skałek, poprzez skitouring aż po góry wysokie. Jego skromny wkład w historię polskiego alpinizmu obejmuje kilkadziesiąt nowych dróg, pierwszych polskich i pierwszych zimowych przejść w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Andach, Pamirze i Himalajach.
najistotniej ceni sobie świeże drogi w Tatrach Zachodnich (klasyka zimowa) i górach wysokich w stylu alpejskim. Z wykształcenia muzyk i filolog konwencjonalny, w przeszłości prezes KW Toruń i przewodnicy Komisji Sportowej PZA.
obecnie przewodnik i prezes Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich - IVBV.