„Podróż życia Sióstr Shergill” to niezwykle klimatyczna i barwna historia, która oprócz głównego wątku porusza ponadto istotę współczesnego odbierania tradycji i kultury przez środowiska imigranckie, niekoniecznie pokrywającymi się z oczekiwaniami starszyzny.Więzy krwi nie mają znaczenia? Tak mogłoby się wydawać, póki los nie zdecyduje, aby odnowić siostrzaną relację, zaniedbaną poprzez lata.
W jedności siła, nawet kiedy okoliczności tego pojednania nie są sprzyjające.Rajni, Jezmeen i Shirina to pochodzące z Pendżabu siostry mieszkające w pokaźnej Brytanii, które odkąd sięgały pamięcią, nie darzyły się zbyt wielką sympatią, zaciekle się kłócąc i trzymając wielki dystans od siebie nawzajem.
Kiedy dorosły jeszcze bardziej oddaliły się od siebie, praktycznie nie utrzymując ze sobą kontaktu i żyjąc własnym życiem.Sytuacja zmienia się, kiedy ich umierająca na raka matka wzywa je do siebie, nakazując im wspólną podróż do Indii, do świątyni w Amritsarze i rozsypanie jej prochów po śmierci, nazywając tę wyprawę jej ostatnią pielgrzymką.
Jak siostry poradzą sobie w podróży do kraju, gdzie dominuje patriarchat panów? Jak pokonają swoje wzajemne uprzedzenia, i czy uda im się odnowić siostrzaną więź?„Podróż życia Sióstr Shergill” napisana poprzez Balli Kaur Jaswal to wciągająca opowieść o trudnościach siostrzanej relacji, która nie opiera się jedynie o więzy krwi.
Autorka subtelnie jeszcze wskazuje różnice kulturowe zarówno w pokoleniu obcokrajowców żyjących w obfitej Brytanii,też świata Indii, gdzie kobiety traktowane są niejednokrotnie jak obywatele drugiej kategorii, a ich wolna wola to typowo całkowita abstrakcja.
Samotna podróż trzech sióstr do kraju, który znają jedynie z opowieści mamy i kultywowania poprzez nią tamtejszej tradycji może okazać się dla nich całkowitym szokiem.[Od autorki]„Byłam interesująca, jak może wyglądać taka podróż w wykonaniu pań narażonych na zróżnicowane niebezpieczeństwa w społeczeństwie zdominowanym przez panów.
Chciałam także zgłębić temat zgrzytu między tradycją a progresywnością w społecznościach imigranckich, stanowczo wśród kobiet takich jak siostry Shergill, czyli przedstawicielek pierwszego pokolenia wychowanego poza granicami Indii.”[O autorce]Balli Kaur Jaswal - singapurska pisarka, autorka poczytnych powieści obyczajowych i romansów dla kobiet.
Jej pierwsza powieść ”Inheritance” zdobyła nagrodę Sydney Young Herald dla najkorzystniejszego młodego australijskiego powieściopisarza w 2014 roku.