Pierwsza popularnonaukowa książka, która porusza temat naszego najszczególniej niedocenionego narządu w ujęciu medycznym, psychologicznym i socjologicznym.
Skóra to nasz największy narząd. Widzimy ją, dotykamy jej i żyjemy w niej każdego dnia. Jest środowiskiem fascynującego i bogatego świata mikroorganizmów. Skóra jest potrzebna dla naszego zdrowia, a wręcz nieodzowna dla przeżycia. To właśnie na nią najpierw zwracamy uwagę, gdy na kogoś patrzymy. Jest wyjątkowo ważna dla poczucia jednostkowości.
Co wiemy o skórze? Co powoduje, iż skóra się starzeje? Jak dieta wpływa na naszą skórę? Dlaczego nie możemy wywołać łaskotek u samych siebie?
Doktor Monty Lyman zabiera nas w podróż - naukową, socjologiczną i historyczną - po skórze, która jest najmocniej niedocenianym i najsłabiej zbadanym narządem, a także przedstawia, że jest ona pokaźnie bardziej wytrzymała i nieprzystępna, aniżeli to sobie wyobrażamy.
Ekscytujące wprowadzenie do niewiele znanego mikroskopijnego wszechświata i poznanie nowego, utalentowanego pisarza
"Sunday Times"
Doktor Monty Lyman studiował na Uniwersytecie Oxfordzkim, w Birmingham oraz na Imperial College w Londynie. Pracował w wiodącym na świecie laboratorium dermatologicznym, był wykładowcą na studiach licencjackich. Jest laureatem wielu nagród w zakresie dermatologii, a także publikacji medycznych i był prelegentem na wielu międzynarodowych konferencjach.
W 2017 roku Colin Thuborn, przewodniczący Królewskiego Towarzystwa Literackiego, przyznał mu Wilfred Thesiger Travel Writing Award za raport z wyprawy badawczej do Tanzanii poświęconej problemom dermatologicznym. Mieszka w Oxfordzie, w Anglii.