Bydgoskie Przedmieście to dzielnica mieszkaniowa miasta twierdzy położona wzdłuż traktu w kierunku Bydgoszczy, o unikatowym charakterze, bo od końca XIX wieku kształtowana planowo. To także dzielnica wojskowa - z koszarami, portem wojennym, halą aeronautyczną, lotniskiem, portowa - z portem handlowym, kulturalno-rozrywkowa, z infrastrukturą ważną dla całego miasta (elektrownia, tramwaje, wodociągi, szpital) i enklawą zieleni (park miejski).
Choć zakłady wytwórcze były tu rzadkością, to właśnie na Bydgoskim rozpoczęła się historia nowoczesnego przemysłu precyzyjnego. Przestrzeń Bydgoskiego kreowała wielkomiejska architektura - od domów szkieletowych po style historyzujące, secesję, modernizm oraz gmachy poręczności publicznej.
Najcenniejsza zabudowa powstała w okresach ożywionego rozwoju Torunia (1890-1910, 1920-1939), a zespół budynków z czasów II Rzeczypospolitej jest najliczniejszy w mieście. To jedyne w Toruniu przedmieście wpisane do Rejestru Zabytków (wraz z Rybakami).
Genius loci tego miejsca sprawił, że Bydgoskie błyskawicznie stało się dzielnicą elit: architektów i budowniczych, przedstawicieli wolnych zawodów, urzędników i wojskowych, artystycznej bohemy - to o nich jest ta opowieść: mieszkańcach i twórcach dzielnicy.
Bogato ilustrowana książka mieści sporo nowych ustaleń i niepublikowane wcześniej fotografie. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.