Pięć to kilkanaście opowiadań, stanowiących studium psychologiczny ludzkich serc i dusz. Bohaterami skondensowanych opowieści są młodzi i starzy, sięgający do swej pamięci, rozliczający się ze swym życiem lub posiadający nadzieję na odzyskanie zagnieżdżonego w ich wnętrzu niepokoju.
Tajemnice z przeszłości: oto co łączy wszystkich bohaterów opowiadań. Autorka w niezwykły, oryginalny sposób, przemyca między wersami spore emocje, którymi w subtelny sposób oplata czytelnika. W tomiku wyszukamy historie z życia wzięte, sięgające czasów wojennych, jak i współczesne, niepozbawione także elementów metafizyki.
Są to poetyckie reportaże, dotykające problematyki jednostki w obliczu wojny, powojennych i współczesnych perturbacji politycznych, społecznych, obyczajowych. Bohaterami są Rosjanie, Polacy, Grecy - którzy niezależnie od narodowości w obliczu wydarzeń są po prostu ludźmi.
W tomiku znajdą się niepublikowane dotąd w pełni nagrodzone opowiadania, m.in. W konkursie literackim metaliczne Jabłko Miłości Magazynu PANI. Osiemnaście opowiadań Mariki Krajniewskiej, autorki wspaniałej powieści Za zakrętem, to czułe relacje o brutalności świata i o bólu istnienia.
W tle wielu tych opowieści słychać echa - raz doniosłe, innym razem wyciszone - dwudziestowiecznej historii rosyjskiej i sowieckiej: do dziś dotkliwe, nie zezwalające, mimo upływu czasu, zapomnieć. Niemal wszyscy bohaterowie to ludzie zranieni, naznaczeni piętnem niełatwej pamięci krzywd i nieprawości.
Ich przeżycia i doświadczenia, spisywane z poczuciem taktu i z dystansem, jaki narzuca forma literacka, ewokują pytania o możliwość pogodzenia się z losem. Leszek Szaruga Marika Krajniewska - ur. W 1979 roku w Sankt Petersburgu tłumaczka, dziennikarka, pisarka.
Absolwentka warsztatów kreatywnego pisania w Instytucie Badań Literackich PAN. Autorka powieści: Papierowy motyl, Zapach malim, Era kobiet i Za zakrętem oraz licznych opowiadań, wydawca, współorganizatorska pierwszych w Polsce Pikników Poetyckich, organizatorka konkursów prozatorskich, laureatka konkursów literackich, nominowana do nagrody literackiej im.
Reymonta. Mimo, że mieszka i pracuje w Warszawie, od lat związana z Toruniem i regionem kujawsko-pomorskim.