Rok 1943. Kiedy sprzymierzeni na frontach II Wojny Światowej przełamują potęgę III Rzeszy, na Wołyniu dochodzi do eksterminacji Polaków. Stanisława Morowskiego spotyka osobista tragedia, a kolejne miesiące jego życia wypełnia bezustanna walka o przetrwanie.
Dynamicznie rozwijająca się akcja książki demonstruje politykę niemieckich okupantów, bezwzględność ukraińskich nacjonalistów i dwulicowość sowieckich partyzantów. Tłem dla opisanych wydarzeń są przeurocze plenery, gdzie żyją ludzie przywiązani do tradycji i ziemi.
Powieść oparta na autentycznych wydarzeniach. Wstrząsający spektakl polskiej samoobrony na Wołyniu. Brutalna historia powraca, by epatować swoją szczerością i kreować jawną przestrogę dla przyszłych pokoleń.
Miłka Kołakowska, www.mozaikaliteracka.pl W czasach gdy śpiący rozum zbudził demony nienawiści młody człowiek próbuje stanąć na wysokości zadania i z ręką na karabinie bronić to, co ochronić się jeszcze da.
W tle zaś dzieje się historia.,,Wołyń. Bez litości" to z werwą napisana, wciągająca opowieść o nieludzkich czasach i o ludziach z których nie każdy obronił swoje człowieczeństwo. Irek Wis, blurppp.com To nie jest kolejna opowieść o wojnie.
To próba zmierzenia się z naszą bolesną, traumatyczną przeszłością, narodową pamięcią i losami ludzi, których piekło już nie przeraża... Stali się jego częścią. Jarosław Nelkowski, jareknelkowski.pl Autor nadzwyczajnie poradził sobie z trudną przecież motywem.
Pomimo wszelkich okropności opisanych w powieści,,Wołyń. Bez litości" wcale nie jest książką tragiczną. Niesie bowiem przesłanie, że człowiek potrafi przetrwać w najgorszych choćby okolicznościach, choć warunkiem tego jest wzajemne wsparcie i odwaga.
Szczęśliwe zakończenie, o ile można o takim mówić, osobistej historii Stanisława przynosi także konkluzję, iż cuda się zdarzają i nigdy nie należy tracić nadziei. Klaudia Dróżdż doktor nauk humanistycznych, redaktor i edytor, wieloletni redaktor naczelny Wydawnictwa Ossolineum.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.