Człowiek z Palermo wpisuje się w ten trend literatury, który daje diagnozę rzeczywistości, lecz nie lekceważy potrzeb czytelnika. Onichimowski formuje świat pełen napięcia i grozy, fascynującej maskarady, świat prostych podziałów na dobro i zło,niełatwych wyborów.
wyjątkowo akcja toczy się współcześnie w Olsztynie, lecz jej dramatyzm rodzi się w głównej mierze ze zderzenia tego, co swojskie, i tego, co światowe. Tego, co przaśne, niewydarzone i wulgarne, z tym, co wytęsknione i święte.
Bohater powieści czyni niestandardowy użytek ze swej inteligencji, której - ku jego frustracji - nikt nie potrzebuje. Poznając rzeczywistość od najciemniejszej strony, owe Sodomy i Gomory naszych wieków, gdzie zbrodnia była i jest takim samym sposobem na życie, jak sprzedawanie samochodów, uczenie w szkole czy projektowanie wnętrz, dochodzi do przekonania, że tylko najlepsi w każdym fachu zgarniają główne nagrody.
Zdobywa się więc na wynalazczość dopasowaną do rozpoznanej natury świata i stwarza poczucie przynależności obfitej grupie odrzuconych. Okrutne? Okrutne! lecz czy nieprawdziwe? Onichimowski to muzyk, który potrąca przeróżne emocjonalne struny.
Jakby terminował w szkole Bernarda Shaw rewelacyjnie wie, jak ważne w sztuce jest jej zakorzenienie w tym, co przyjemne, i w tym, co nieprzyjemne, w tym, co daje nadzieję i łagodzi ból istnienia, i w tym, co wywołuje wstręt, przeraża.
Słowo w powieści prowadzi czytelnika w obie te przestrzenie. Tytuł Człowiek z Palermo Autor Filip Onichimowski Wydawnictwo JanKa EAN 9788362247011 ISBN 9788362247011 Kategoria Literatura, Obyczajowa liczba stron 256 Format 205x145x16 mm Rok wydania 2010 Oprawa broszurowa