Rafał Tomański opisuje dwanaście miesięcy z życia mieszkańców Półwyspu Koreańskiego - ich sukcesy, troski, niepokoje i nadzieje. Niniejsza książka jest zbiorem tekstów powstałych pomiędzy czerwcem 2015 a czerwcem 2016 roku, zapisem wydarzeń, jakie miały miejsce po obu stronach 38.
równoleżnika, wzdłuż którego biegnie granica oddzielająca Koreę Północną od Południowej - dwa sztucznie utworzone kraje, które pomimo wspólnej historii dzieli prawie wszystko. Trzeba jednak zaznaczyć, że tytułowe piekło nie odnosi się tylko do komunistycznego reżimu Kim Dzong Una na Północy, a niebo nie jest jedynie określeniem dynamicznie rozwijającego się Południa.
Korea pokazana jest jako całość, w której można odczuć nieba i piekła jednocześnie, gdzie rzeczywistość gromadzi w sobie niemało sprzeczności z naczelnym absurdem tego systemu na czele - pasem ziemi niczyjej przecinającym półwysep wszerz, oficjalnie nazywanym Koreańską Strefą Zdemilitaryzowaną, a faktycznie będącym jednym z najsilniej uzbrojonych terenów świata.
Północ uważa się za raj na ziemi, choć obywatele najchętniej porównują ją do piekła. Południe z kolei wzbudza zazdrość tempem przyrostu PKB, dekadami ciągłego rozwoju, pracowitością i dorobkiem na skalę globu, jednak społeczeństwo przypłaca to coraz częściej zdrowiem.
Nie tylko fizycznym -- pozbawione słońca południowokoreańskie dzieci mają coraz gorszy wzrok i łatwiej zapadają na różne cywilizacyjne schorzenia -- lecz i psychicznym. Depresje, samobójstwa, picie na umór, brak perspektyw na stabilny związek, rodzinę czy dzieci.
Młode pokolenie staje się generacją sampo, trzech wspomnianych przed chwilą braków. Superkraj pielęgnujący tradycje królewskiej dynastii w rzeczywistości staje się dla swych ludzi Hell Joseon, krainą z piekła rodem, w której, zgodnie ze słowami polskiego rapera Łony, jedynym widokiem jest brak perspektyw (fragment książki) Piekło - niebo przedstawia dwanaście miesięcy pełnych wydarzeń zapętlających się w mantrze,,Korea Północna to...",,,Kim Dzong Un tamto...", prowadzących donikąd i równocześnie dających promyk nadziei.
Rafał Tomański - dziennikarz, japonista. Przez lata publicysta,,Rzeczpospolitej". Komentuje w mediach wydarzenia dotyczące Azji. Jego pierwsza książka o Japonii, Tatami kontra krzesła, była bestsellerem.
Druga, Made in Japan, zdobyła nagrodę kupujących -- czytelników jednego z blogów podróżniczych. W kwietniu 2015 roku ukazał się pierwszy tom Skośnym okiem, autorskiego kalendarium 2014 roku, wytworzonego w nowej formie, niepozwalającej zapomnieć o prawdziwych przyczynach wydarzeń, z którymi świat miał do czynienia.