Podobno praca leży na ulicy. Niejeden z bohaterów tej książki się o nią potknął. Bezrobocie jest najniższe od ponad dwóch dekad, a warunki na rynku pracy dyktują pracownicy. Ponoć. Są wykresy i tabele, które to posiadają potwierdzać, są analitycy, którzy te słowa powtarzają jak mantrę, są politycy, którzy się tym zdaniem zachłystują.
I są ludzie, którzy rynkiem pracy nie potrząsną. Rynek ich połknie i wypluje. Ta książka jest o nich. O Ilonie Pujanek, która powiesiła się w noworoczny poranek - osiągalne, iż z powodu mobbingu. Tylko czy polskie prawo definiuje, czym jest mobbing$3414 O przedsiębiorcy budowalnym, który wszakże nielegalnie zleca pracę, lecz nie podlega kontroli PIP-u.
O zwalnianych pracownicach Almy, które nawet w pustym sklepie musiały przestawiać towar na półkach. O marszach bezrobotnych w czasach obfitego kryzysu i o ludziach bezrobotnych osiem dekad później, w kraju, w którym podobno bezrobocia nie ma; o coraz bardziej oswojonych z prekarnością młodych ludziach.
To reporterski rzut oka na polski rynek pracy - historycznie i dziś. Jak bardzo ten rynek się zmienił od czasu, kiedy chałupnicy przeszli z domowych warsztatów do fabrycznych hal$3415 Jak niezwykle kryzys wczesnych lat 90.
różnił się od kryzysu lat 30., gdy bezrobotni organizowali strajki$3416 I wreszcie - co to znaczy nie pracować w świecie, w którym ponoć nie pracuje tylko ten, kto nie chce$3417 Od wydawcy: Wstrząsający reportaż o nadwiślańskim kapitalizmie.
Ta książka mówi więcej niż badania socjologów i optymistyczne informacje GUS-u. Polecam zwłaszcza tym, którzy chcą zrozumieć, skąd się biorą populiści. Grzegorz Sroczyński Praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej (kon-sty-tu-cja).
Pracodawca jest obowiązany szanować godność pracownika (kodeks pracy).,,Mówię: dziękuję, kluczyki kładę, ja do takiej roboty już nigdy nie jadę... Ale człowiek musi złotówkę przynieść do domu"(Hubert, kierowca).
Praca leży na ulicy. Czy po każdą musisz się schylić$3418 Uważaj! Możesz się potknąć. O niej marzą, rozmawiają przy grillu, chcą zapomnieć. Poprzez nią płaczą. O nich jest ta książka. I o niej: biurowej, fizycznej, najemnej, Syzyfowej.
Będzie z tobą średnio osiem godzin dziennie poprzez czterdzieści lat. Prawda$3419 Fałsz$3420,,Twoja praca to nie ty"- napisał Chuck Palahniuk. Ale on nie mieszkał w Polsce. Ludzie sobie radzą. Gdyby było tak, jak mówią wskaźniki, to ludzie z głodu by się słaniali, a tak naprawdę nie jest, część osób wyjeżdża, pracuje tu i tam, pobiera z opieki i innych.
Są specjalistami w radzeniu sobie w życiu, chwała im za to. Fragment książki prawidłowo, pracują, zarabiają pieniądze. Lecz stwierdzenie, iż to jest taka praca jak każda inna, kiedy ktoś jedzie dorywczo pracować za granicę czy zbiera runo leśne, to trochę ukazuje, jak bardzo upadliśmy, myśląc o tym, czym jest praca.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.