Jest to jedna z najkorzystniejszych kawaleryjskich szabli w historii. Tradycyjnie przypisywana polskim husarzom, stosowana była przez niemal wszystkie formacje jazdy. Łączyła w sobie atrybuty broni zachodniej (paluch) i wschodniej (zakrzywione ostrze). Wykorzystywana poprzez cały XVII i w pierwszej połowie XVIII wieku. Dziś jest symbolem polskich wartości rycerskich.
dane technologiczne:
wymiary:
Długość całkowita w pochwie: ok 95 cm
Długość szabli bez pochwy: ok 90 cm
Długość klingi: ok 78 cm
Grubość ostrza przy rękojeści: ok 4 mm
Szerokość ostrza przy rękojeści: ok 3,6 cm
Długość pochwy: ok 83 cm
Waga z pochwą: ok 2,0 kg
Waga bez pochwy: ok 1,2 kg
Waga pochwy: ok 0,85 kg
Replika ta ma piękną, mosiężną rękojeść z starannie naniesionym ornamentem. Jelec krzyżowo-kabłąkowy, zamknięty z paluchem umożliwiającym szybkie cofnięcie ręki po nieudanym cięciu. Trzon rękojeści owinięty czarną skórą i przykryty przyozdobionym, mosiężnym kapturkiem.
Głownia dekorowana po obu stronach – wizerunek Husarza, Matki Boskiej i inskrypcje: po jednej stronie „Jesus Maria Josef Spes Mea" a po drugiej „HUSSARIA".
W komplecie pochwa z chromowanej stali.
STAL I KONSERWACJA
Szabla nie jest naostrzona ani dopasowany do ostrzenia (nie pasuje do fechtunku). Ostrze (głownia) tworzone jest ze stali węglowej polerowanej. Polerowanie jest realizowane do uzyskania jednolitej, matowej, gładkiej struktury. Zalecamy żeby co jakiś czas głownia była konserwowane wyjątkowo cienką warstwą oliwki lub innego natłuszczającego środka przeznaczonego do konserwacji stali (pomoże to w utrzymaniu wysokiej jakości towaru). Pochwa jest chromowana i nie wymaga konserwacji.