pokaźny TOPÓR WIKINGÓW VIII w. UNIKAT
WYOBRAŹ SOBIE JAK TA przepiękna REPLIKA UDEKORUJE TWOJE WNĘTRZE.
WYOBRAŹ SOBIE PEŁNE PODZIWU I ZAZDROŚCI MINY TWOICH ZNAJOMYCH.
(628/G)
Materiał:
stop cynku i aluminium, drewno
Producent: Denix Hiszpania
długość: 87cm
Waga: ok. 2,10kg
Prezentowany model jest wierną repliką wzoru historycznego. Nie jest naostrzony.
Najciekawsze repliki broni z rodziny torporów i siekier czerpią inspirację z wielu kręgów kulturowych. W wiekach średnich na terenie Europy arsenał składający się z toporów i siekier stanowił w głównej mierze broń piechoty plebejskiej, ale bywały także wykorzystywane w walce przez rycerstwo. Różnego rodzaju osobliwe repliki broni a w tym repliki toporów nawiązują do kultury wikingów, wojowników klanów szkockich oraz piechoty husyckiej. Mniejszych rozmiarów unikatowe repliki toporów bojowych np. Typu czekan, używane były archetypicznie poprzez konnych wojowników ord dużego Stepu. Etniczna replika broni z typu siekier bojowych typu tomahawków w oryginalnej wersji była bronią z ochotą wykorzystywaną poprzez północnoamerykańskie plemiona indiańskie. Topory bojowe były asumptem do rozwoju rozmaitego typu broni drzewcowej - m.in. Halabard, berdyszy i toporów z Lochaber.
"Wikingowie to skandynawscy wojownicy, którzy od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym.
w przypadku wypraw łupieżczo-handlowych mówi się o wikindze zachodniej i wikindze wschodniej. Organizatorami wypraw do krajów Europy Zachodniej byli Normanowie duńscy i norwescy (czyli właśnie wikingowie), a także mieszkańcy dzisiejszej południowej Szwecji (prowincje Bohuslän, Halland, Uppland, Skåne i Blekinge). Normanowie szwedzcy, z zasady Swionowie i Goci, organizowali wyprawy do krajów położonych na wschód i południe od ich ojczyzny, docierając do Bułgarii Kamskiej, Rusi Kijowskiej, Bizancjum, a choćby Kalifatu Bagdadzkiego"1.
1.Wikingowie [online]. Wikipedia: wolna encyklopedia, 2008-10-19 14:49Z [dostęp: 2008-10-27 18:05Z]. Dostępny w Internecie: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Wikingowie&oldid=14518961