Jak wyobraźnia pomaga nam w rzeczywistym działaniu? Na ile sposobów można czytać ten sam tekst? Czym są ucieleśnione symulacje i jaką rolę odgrywają w rozumieniu języka? zasadniczym zadaniem języka jest przekazywanie znaczenia, niezależnie od tego, czy w danym momencie ton wypowiedzi jest szorstki, przekonujący, nabrzmiały emocją czy opływający w niedomówienia.
Wprawiamy w wibracje struny głosowe po to, żeby nasze najskrytsze myśli pojawiły się w umyśle drugiej osoby. Możemy mówić o wszystkim – od nowego szczeniaka, poprzez rowerową wycieczkę po parku, po rzeczy, które tak naprawdę nie istnieją, jak latające świnie – a kiedy to robimy, nasi słuchacze wypełniają obraz detalami, o których nigdy nie wspominaliśmy: zapachem mokrej sierści czy zielenią równo przystrzyżonych trawników.
Jak to realne? Jaki mechanizm za tym stoi? Kognitywista Benjamin K. Bergen z dziesiątek najnowszych badań z zakresu psychologii, językoznawstwa i neuronauk wysnuwa nową teorię znaczenia. Wprowadza nas w świat ucieleśnionych symulacji, w którym nasz umysł pomaga sobie w rozumieniu, stwarzając przebogate wizualizacje przy pomocy ewolucyjnie starszych struktur mózgu zajmujących się, pomiędzy innymi, percepcją i ruchem.
Sensu słów nie można zawrzeć w samych tylko definicjach – Bergen ukazuje nam, jak naprawdę możemy go poczuć. "Imponujące! Bergen przedstawia swój punkt widzenia z entuzjazmem, energią i szczyptą wyśmienitego humoru.
Jeśli szukasz wciągającego, bogatego w dane przewodnika po kognitywnym podejściu do problemu znaczenia, ta książka może cię nauczyć wyjątkowo mnóstwo." „Nature" "Bergen pisze lekko i dowcipnie...
fascynująco… Po przeczytaniu tej książki słowa nigdy już nie będą miały dla ciebie tego samego znaczenia…" „New Scientist" "Ewidentny entuzjazm i poczucie humoru autora powodują, iż lektura jest zarazem pouczająca i niezwykle przyjemna.
bezdyskusyjnie warto." „Choice" Powyższy opis pochodzi od wydawcy.