Trzecia część podręcznika przeznaczonego dla uczniów szkół kształcących w zawodzie technik architektury krajobrazu obejmuje zagadnienia związane z elementami roślinnymi i architektonicznymi we współczesnym krajobrazie ogrodowym.
Do składników architektonicznych należą: układy komunikacyjne i wodne, niepokaźna architektura ogrodowa oraz wyposażenie wnętrz w postaci ławek, oświetlenia czy również koszy na śmieci. Wśród składników roślinnych znajdują się drzewa, krzewy, różnego typu murawy, kwietniki oraz rabaty bylinowe.
Wszystkie te elementy pełnią określone funkcje i służą do tworzenia kompozycji ogrodowych według pewnych zasad, których znajomość jest szczególnie ważna w trakcie projektowania terenów zieleni. Bogato ilustrowany tekst (144 barwne ryciny), powoduje, że podręcznik jest stanowczo {pomocn|przydatn)y w nauce zawodu.
Mogą również z niego korzystać studenci wydziałów ogrodniczego i architektury krajobrazu oraz wszyscy zajmujący się zawodowo projektowaniem terenów zieleni. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.