Prawa człowieka to podstawowe normy przysługujące każdemu z nas, wynikające z samego faktu bycia człowiekiem, np. Prawo do życia, wolność słowa, zrzeszania się czy prawo do edukacji. Źródłem wszelkich praw i wolności jest godność każdego człowieka.
Prawa człowieka posiadają charakter powszechny i przyrodzony, a także niezbywalny, nierozłączny, a także naturalny. Ochrona praw człowieka stanowi podstawowe zadanie organów administracji publicznej i skuteczność działań w tym zakresie jest wyrazem korzystnego funkcjonowania państwa.
zwykle obowiązki te kojarzone są z organami szczebla centralnego. Nie można jednak zapominać,mnóstwo z nich spoczywa na dodatek na jednostkach samorządu terytorialnego. Niniejsza książka prezentuje zagadnienie ochrony praw człowieka w kontekście roli, jaką pełni samorząd gminny.
Jej celem jest próba wskazania genezy, wytycznych i założeń leżących u podstaw istoty samorządu terytorialnego oraz głównie gminy. W szczególności odnosi się do wyodrębnionia głównych dóbr należnych człowiekowi oraz rozwoju prawa międzynarodowego praw człowieka, które mają bez wątpienia do dziś wyjątkowo duże przełożenie na rozumienie praw człowieka i ich ochrony w gminie.
dodatkowo autor dokonuje próby klasyfikacji praw i wolności, które mają szczególne znaczenie na szczeblu komunalnym. W dalszej kolejności omawia pozycję ustrojową gminy w Rzeczypospolitej Polskiej, tak żeby w końcu przedstawić szczegółową charakterystykę obowiązków gminy natury pozytywnej i negatywnej w obszarze ochrony praw człowieka.
Tytuł Rola samorządu gminnego w ochronie praw człowieka Autor Marcin Mamiński Wydawnictwo Adam Marszałek EAN 9788381806640 ISBN 9788381806640 Kategoria Literatura, Prawo ilość stron 238 Rok wydania 2022 Oprawa twarda