Podręcznik jest kompleksowym opracowaniem z zakresu praw człowieka i środków ich ochrony. W ręce Czytelników oddajemy drugie, poprawione i uzupełnione wydanie podręcznika. Jego pierwsze wydanie okazało się być sukcesem wydawniczym, który spotkał się z ogromnym odzewem ze strony naukowców pochodzących z ośrodków akademickich ze wszelkich stron Polski, jak jeszcze spoza naszego kraju.
Zainteresowanie materią przedstawioną w podręczniku ze strony badaczy, teoretyków i praktyków prawa pokazało, jak ważne dla nauki prawa w Polsce miejsce zajmują aktualnie prawa człowieka. W rozdziale I przedstawione zostały podstawowe zasady i kompozycja prawa międzynarodowego praw człowieka.
Szczegółowej analizie poddano godność jako źródło praw człowieka w systemie krajowym i międzynarodowym, a także relacje, które łączą prawa człowieka i prawo międzynarodowe publiczne. Przedstawiono podmioty, w tym podmioty wyjątkowo chronione praw człowieka.
Uwzględniono koncepcję generacyjności, jako dominującej koncepcji teoretyczno-prawnej. Omówiono podstawowe deklaracje, wytyczne i zasady przyjęte na poziomie międzynarodowym, uznając, że przyczyniają się do zrozumienia, wdrożenia i rozwoju prawa międzynarodowego.
Normatywny system ochrony praw człowieka został przedstawiony w rozdziale II. Szczegółowej analizie poddano atrakcyjne nie tylko z punktu widzenia krajowego porządku prawnego, ale także w świetle ujęcia systemowego modele praw człowieka obowiązujące w polskim systemie krajowym poprzez formujące je organizacje: Narodów Zjednoczonych, Radę Europy, Unię Europejską, Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
Na uwzględnienie zasługują systemy pozaeuropejskie: międzyamerykański, afrykański, arabsko-muzułmański oraz krystalizujący się system azjatycki. Na uwagę zasługuje część poświęcona krajowemu systemowi ochrony praw człowieka.
Rozdział III dotyczy poszczególnych organów i środków ochrony praw człowieka w systemie uniwersalnym. W szerokim zakresie przedstawiono także środki ochrony praw człowieka w systemach regionalnych, w tym Trybunałów: Międzyamerykańskiego i Afrykańskiego.
Przedstawiono działalność Ligi Państw Arabskich wobec praw człowieka. Z racji na ważkość poruszanych na zajęciach z zakresu praw człowieka środków ich ochrony szczególne miejsce poświęcono takim instrumentom, jak: skarga konstytucyjna, skarga wspaniała do Sądu Najwyższego, skarga do ETPCz, skarga do EKPS, skarga do organów komitetowych ONZ czy skargi do TSUE.
Wyczerpująco opisano krajowe środki ochrony praw człowieka, które może składać jednostka w ramach zakresu działania instytucji rzecznikowskich. Kolejne rozdziały dotyczą szczegółowych aspektów prawa międzynarodowego praw człowieka w działaniu, z uwzględnieniem sytuacji oryginalnych i genialnych.
Rozdział IV dotyczy międzynarodowego prawa humanitarnego i realizacji ochrony praw człowieka w stanach wyśmienitych. Natomiast w rozdziale V opisano ochronę praw mniejszości narodowych, uchodźców i migrantów, jako realizację ochrony praw człowieka Szczegółowo opisano relacje łączące międzynarodowe prawo humanitarne i prawa człowieka.
Analizie poddano zakres obowiązywania międzynarodowego prawa humanitarnego, jak jeszcze opisano odpowiedzialność państw za zbrodnie prawa międzynarodowego, naruszenia praw migrantów, mniejszości narodowych i etnicznych.
Opisano szczegółowe uprawnienia podmiotowe przysługujące jednostkom w razie naruszenia ich praw. W ostatnim rozdziale omówiono wybrane prawa człowieka. Niewątpliwym walorem tej części opracowania jest zaimplementowana w nim metodologia ujmująca poszczególne prawa człowieka w sposób ergonomiczny i dynamiczny, wymykając się tym samym klasycznemu podziałowi na poszczególne generacje praw człowieka.
zasadniczym kryterium podziału był stopień i specyfika zagrożenia dla godności jednostki. Kolejno omówieniu poddano: osobiste prawa człowieka, ochronę praw człowieka istotnie zagrożonych wobec realizowania imperium państwa oraz instytucję zakazu w systemie praw człowieka.
kompozycja podręcznika ma charakter nowatorski, z jednej strony wychodzi naprzeciw konwencjonalnym klasyfikacjom dotyczącym materialnych praw człowieka, skupionych w ramach poszczególnych grup generacyjnych, z drugiej zaś w sposób całkowicie nowatorski ujmuje je w grupy uwielbiane poprzez prawników-praktyków za najistotniej użyteczne w procesie interpretacji, używania i wykładni przepisów.
Podręcznik akademicki jest dedykowany dla szerokiego kręgu odbiorców: studentów prawa, administracji, europeistyki, prawa kanonicznego, doktorantów, kadry akademickiej, a z racji jego poręcznego ukierunkowania także dla przedstawicieli służby zagranicznej, a także osób stosujących prawo: sędziów, adwokatów, radców prawnych, komorników i notariuszy.