elastyczne formy zatrudnienia stanowią jedno z największych wyzwań stojących przed współczesnym prawem pracy (czy szerzej prawem zatrudnienia). Ustawodawca musi rozstrzygnąć, w jakim zakresie i pod jakimi warunkami dopuścić konstrukcje prawne odbiegające od klasycznego modelu zatrudnienia.
Nadal istnieje potrzeba opracowań naukowych poruszających tę problematykę. Dodatkowym walorem książki jest zestawienie polskich tekstów z artykułami opisującymi sytuację we Włoszech. Po pierwsze, włoski rynek pracy jest dotknięty licznymi problemami.
Część spomiędzy nich pod pewnymi względami może przypominać zjawiska cechujące zatrudnienie w Polsce. Rozwój atypowych form zatrudnienia, w tym zatrudnienia niepracowniczego, jest dynamiczny, a choćby niekontrolowany.
Po drugie, włoski ustawodawca zdecydował się na linię reform, które miały zmienić rynek pracy. Przynajmniej część z wprowadzonych rozwiązań warto rozważyć w kontekście zjawisk obserwowanych w Polsce. Po trzecie, prawo włoskie może dostarczyć przykładów nowych koncepcji w zakresie kwalifikowania zatrudnienia jako zatrudnienia pracowniczego (co w kontekście polskich problemów jest istotnie niebanalne).
Tekst można uznać za kompleksową prezentację różnych aspektów zatrudnienia elastycznego (atypowego), z tym iż część polska koncentruje się zwykle na zatrudnieniu pracowniczym. Omawiane są zarówno poszczególne formy zatrudnienia, jak też kwestie związane z ochroną zbiorową.
Nie zabrakło wreszcie szerszej refleksji z perspektywy polityki zatrudnienia, a także socjologii pracy. Wszystko to czyni książkę ważną i ciekawą pozycją. Dr hab. Łukasz Pisarczyk, prof. Uniwersytetu Warszawskiego Zaletą opracowania jest z pewnością jego prawno-porównawczy charakter.
Dla czytelnika interesujące będzie poznanie podobieństw i różnic regulacji włoskich i polskich, zwłaszcza w podejściu ustawodawców obu państw do kwestii uelastyczniania prawa pracy, i rozmaitych sposobów wprowadzania rozciągliwości prawa pracy.
dr hab. Monika Latos-Miłkowska, prof. Uniwersytetu Warszawskiego Tytuł sprężyste formy zatrudnienia we włoskim... Autorzy red. Angelica Riccardi, Magdalena Rycak Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Uczelni Łazarskiego EAN 9788364054518 ISBN 9788364054518 Kategoria Literatura, Prawo liczba stron 168 Format 235x163 mm Rok wydania 2019 Oprawa broszurowa