Książka poza szczegółową prezentacją wieloaspektowych zagadnień związanych z polubownym rozwiązywaniem sporów cywilnych, w tym gospodarczych, w drodze mediacji stanowi także próbę skłonienia przedsiębiorców do spojrzenia na mediację jako uniwersalne narzędzie wspomagające na różnorodnych płaszczyznach osiągnięcia sukcesu w biznesie.Autorzy zaproponowali czytelnikom szersze spojrzenie na prowadzenie działalności gospodarczej dodatkowo w kontekście nawiązywanej komunikacji, relacji i konstruktywnej współpracy, a nie jedynie konfliktu i sporu czy rozwiązywania ekonomicznych problemów opartych wyłącznie na stosunkach regulowanych prawem.Książka jest skierowana do szeroko rozumianego odbiorcy mogą z niej korzystać przedsiębiorcy, mediatorzy i kandydaci na mediatorów, przedstawiciele zawodów prawniczych, aplikanci, ale także i osoby zainteresowane naukami społecznymi, w szczególności motywem mediacji w biznesie.
W kontekście tych adresatów książki, którzy są prawnikami, publikacja ta może stanowić pokaźną pomoc w poszerzeniu perspektyw zawodowych poprzez wzbogacenie zakresu świadczonych usług o mediację, w tym mediację w aspekcie biznesowym.Anna Kalisz dr hab.
nauk prawnych, radca prawny, wieloletni mediator sądowy, aktualnie pracownik V Wydziału Prawa Europejskiego Biura Orzecznictwa NSA, wieloletni wykładowca Wydziału Praw i Administracji UMCS w Lublinie i wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
ma doświadczenie w prowadzeniu zajęć i szkoleń m.in. Z zakresu mediacji sądowej, negocjacji i mediacji społecznych, mediacji i innych alternatywnych form rozwiązywania sporów, z zakresu interpretacji prawa wspólnotowego/unijnego i krajowego (m.in.
dla kandydatów na mediatorów, radców prawnych i sędziów). Autorka i współautorka książek i artykułów (także) z dziedziny negocjacji i mediacji.Adam Zienkiewicz dr hab. Nauk prawnych, radca prawny, kierownik Katedry Teorii i Historii Prawa Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie.
Ekspert Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych, autor ekspertyz naukowych dotyczących projektów zmian ustawowych w zakresie mediacji i innych form polubownego rozwiązywania sporów, a także licznych monografii i artykułów z tej dziedziny, jak także teorii i psychologii prawa, holistycznego podejścia do prawa i praktyki prawniczej, a także zastosowania nienaturalnej inteligencji w opanowywaniu sporów prawnych, publikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych.
Stały mediator Sądu Okręgowego w Olsztynie, Ośrodka Mediacji Gospodarczych przy OIRP w Olsztynie, a także wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.