W ostatnich dekadach otoczenie organizacji uległo głębokiej transformacji, a kluczową rolę odgrywa wielokierunkowa współzależność podmiotów. Partnerzy coraz częściej podejmują działania wspólne, tworząc tzw.
sieci międzyorganizacyjne. Zrozumienie i wyjaśnienie uwarunkowań ich funkcjonowania stanowi obecnie wyraźne wyzwanie w obszarze zarządzania strategicznego.W książce pogłębiona została problematyka nurtu sieciowego i powiększania sprawności realizowania zadań poprzez organizację.
Zamierzenia badawcze skoncentrowano na opracowaniu spójnej konstrukcji teoretycznej, umożliwiającej integrację problematyki kształtowania relacji sieciowych i możliwości i uwarunkowań budowania przewagi kooperacyjnej.
Badaniem objęte zostały organizacje sektora publicznego. W książce przyjęto podejście egocentryczne i skupiono się na perspektywie urzędu gminy, pełniącego rolę lokalnego integratora działań na rzecz ekonomicznego i społecznego rozwoju regionu.Publikacja dedykowana jest z zasady zarządzającym zaangażowanym w rozwijanie współpracy w ramach sieci międzyorganizacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem sieci publicznych.
Choć ma charakter naukowy, mieści jeszcze ergonomiczne wskazówki wyjaśniające istotę relacji sieciowych i uwarunkowania wydajnego użycia potencjału przewagi kooperacyjnej organizacji.Podjęta tematyka jest ważna z naukowego punktu widzenia i jednoznacznie wpisuje się w obszar badań nauk o zarządzaniu.
w dodatku, co warto podkreślić, w literaturze krajowej podobna problematyka w prezentowanej logice nie była prezentowana. Zatem monografia perfekcyjnie uzupełni rynek wydawniczy o kwestie zarządzania publicznego, lecz z perspektywy zarządzania i sieciowości.Prof.
dr hab. Ewa Stańczyk-Hugiet,Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu