"W publikacji wykorzystano koncepcję dynamiki grupowej, zgodnie z którą każdy zespół można scharakteryzować, opisując jego cechy statyczne (m.in. Liczba członków, ich płeć i pochodzenie oraz ich kompetencje), a także cechy funkcjonowania grupy, czyli charakterystykę procesów grupowych.
Poza analizą empiryczną, monografia zawiera propozycję użycia modelowania agentowego jako metody badania funkcjonowania rad nadzorczych. Na podstawie wyników badań zaproponowano wskazówki, które pomogą powiększać wydajność rad nadzorczych poprzez adekwatne prowadzenie posiedzeń i dyskusji oraz kształtowanie procesów grupowych sprzyjających efektywności zespołów, a także wpływających na pozytywny wizerunek spółki.
Książka jest adresowana do: pracowników naukowych, osób zajmujących się nadzorem korporacyjnym, członków rad nadzorczych i kandydatów na członków rad nadzorczych, akcjonariuszy, członków walnego zgromadzenia, trenerów prowadzących szkolenia dla rad nadzorczych.
W recenzowanej monografii skoncentrowano się na konfliktach w środkugrupowych jako na czynnikach determinujących sprawność rad nadzorczych. Ten problem należy uznać za interesujący i widoczny zarówno z punktu widzenia naukowego, jak i praktycznego.
Jego rozwiązanie daje podstawy do optymalnego doboru członków rad, jak i zezwala na zdobycie wskazówek na temat organizacji i przewodniczenia ich posiedzeniom. Dr. Hab. Leszek Bohdanowicz, prof.