Prof. Zagrodnik: Polski proces karny niełatwy dla oskarżonych - przeczytaj wywiad >> Publikacja zawiera kompleksowe omówienie zagadnień związanych z pozycją procesową oraz aktywnością obrońcy i pełnomocnika w procesie karnym i karnym skarbowym, w szczególności w progresywnaniach: przygotowawczym, przed sądem pierwszej instancji i apelacyjnym.
W opracowaniu zaprezentowano ponadto dopuszczalność, kryteria formalne i podstawy kasacji, wniosku o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym orzeczeniem sądu i skargi na wyrok sądu odwoławczego.
dodatkowo przedstawiono takie szczegółowe zagadnienia, jak np.: tajemnica zawodowa adwokata i radcy prawnego, przeszukanie kancelarii lub innego miejsca wykonywania zawodu przez wymienione podmioty fachowe, dopuszczalność prywatnego uzyskiwania informacji o charakterze dowodowym czy granice legalności działania obrońcy i pełnomocnika w procesie karnym i karnym skarbowym.
W opracowaniu zostały poddane wnikliwej analizie świeże regulacje odnoszące się do działalności obrońców i pełnomocników procesowych, wynikające z dużej nowelizacji z 19.07.2019 r. Dotyczą one m.in.: prekluzji dowodowej, trybu uzyskania prawa do wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia, modelu innowacyjnania dowodowego i nowych zasad przeprowadzania dowodów na rozprawie głównej, prowadzenia progresywnania dowodowego w trakcie nieobecności obrońcy, ograniczeń w zakresie podnoszenia zarzutów wewnątrz odwoławczym, możliwości uzupełnienia skargi apelacyjnej w związku z uzupełnieniem uzasadnienia wyroku.
W książce zamieszczono 55 wzorów pism oraz powołano niemal 800 orzeczeń, które będą pomocne w skonstruowaniu adekwatnej argumentacji w progresywnaniu sądowym. Wzory pism zawarte w publikacji dostępne są w wersji elektronicznej do pobrania ze strony: www.obronca-i-pelnomocnik-w-procesie-karnym.wolterskluwer.pl - po wpisaniu zamieszczonego w książce kodu aktywacyjnego.
Wzory można modyfikować i dostosowywać do indywidualnych potrzeb.