Nominacja do Nagrody ECONOMICUS 2020 w kategorii najkorzystniejsza zagraniczna książka ekonomiczna przetłumaczona na język polski."Zarówno ekonomiści, jak i przedstawiciele nauk prawnych od dawna szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak sporo norm prawnych nie jest przestrzeganych.
Bardziej jednak ciekawe i filozoficznie zastanawiające jest to samo pytanie zadane na odwrót: dlaczego tak mnóstwo norm prawnych jest wydajnych, egzekwowanych przez funkcjonariuszy państwowych i przestrzeganych przez obywateli$314 W końcu prawo to nic innego jak słowa spisane na kartce papieru.tradycyjna ekonomiczna analiza prawa odnosi się do tego typu pytań w ten sposób, iż unika ich zadawania.
Zadaniem tej książki jest bezpośrednie zmierzenie się z zagadnieniem kształtowania zachowań przez umieszczenie atramentu na papierze. W kolejnych rozdziałach skrupulatnie opisuję i wyjaśniam tę zagadkę, a następnie staram się przedstawić jej rozwiązanie.
Zmusza nas to do zakwestionowania i - w następstwie - odrzucenia charakterystycznego podejścia i zastąpienia go bogatszym i bardziej choćby zajmującym sposobem dokonywania ekonomicznej analizy prawa. To świeże podejście, zakorzenione w metodologii teorii gier, może pokaźnie powiększyć nasze zrozumienie zarówno tego, dlaczego dużo przepisów prawa jest produktywnych, jak i tego, dlaczego niemało z nich nie jest używanych i stopniowo pokrywa się kurzem.
Z uwagi na spore znaczenie ekonomicznej analizy prawa w wielu dziedzinach praktyki, począwszy od nieuczciwej konkurencji, poprzez zamianę handlową czy prawo pracy, po zmiany klimatyczne i zarządzanie konfliktem, ta wiedza może przynieść znaczne korzyści.
Wzbogaca nasze rozumienie styku prawa i ekonomii i w związku z tym jest {pomocn|przydatn)a do pojęcia mechanizmów rozwoju zarówno w warunkach pokoju, jak i stagnacji czy konfliktu.