"Publikacja to zbiór opracowań na temat aktualnych, ważnych problemów prawnych występujących na rynku energii. Wynikają one z niejasnych i niejednokrotnie niespójnych regulacji prawnych, które powodują trudności w interpretacji przepisów i stają się źródłem ryzyka dla wszystkich podmiotów funkcjonujących na rynku: od wytwórców, aż po finalnych odbiorców energii elektrycznej.
W książce znajdują się rozważania z zakresu pogłębionej analizy teoretycznej, jak ponadto praktyki wykorzystywania norm prawnych i ich oceny. Opracowanie wpisuje się w toczoną obecnie dyskusję na temat funkcjonowania i przyszłości rynku energetycznego w Polsce.
Ma charakter wielowątkowy i dotyka prawa cywilnego, administracyjnego, zamówień publicznych, jak na dodatek prawa podatkowego. Czytelnik odszuka tu odpowiedzi na takie pytania, jak np.: o Jaki jest charakter prawny opłaty z tytułu nielegalnego poboru energii elektrycznej i jak kształtuje się odpowiedzialność z tego tytułu$685 o Czy dla powstania służebności przesyłu posiadają znaczenie potrzeby przedsiębiorstwa przesyłowego$686 o Jakie są wyłączenia wykorzystywania ustawy prawo zamówień publicznych przez zamawiających sektorowych$687 o Jakie kroki podjął polski ustawodawca w celu upowszechnienia użycia alternatywnych źródeł energii$688 o Czy opodatkowanie podatkiem od nieruchomości elektrowni wiatrowych w Polsce odzwierciedla krajowe strategie rozwoju energetyki$689 Publikacja adresowana jest do szerokiego grona odbiorców, m.in.
przedstawicieli organów administracji publicznej, radców prawnych, doradców podatkowych i studentów kierunków prawniczych i ekonomicznych.