Problematyka władzy sądowniczej, której poświęcono książkę, jest omawiana z kilku perspektyw: konstytucyjnej, w tym podstawowych zasad ustroju politycznego państwa, unijnej oraz ustawowej. W opracowaniach przeanalizowano większość zmian ustawowych odnoszących się do trzeciej władzy, systematycznie wprowadzanych od 2015 r. W większości są to analizy krytyczne. Odnoszą się one m.in. Do: Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa, lecz także do takich sfer, jak np. Status prawny sędziego.
Zaletą przedkładanej czytelnikom publikacji jest spojrzenie na analizowane zagadnienia nie tylko z punktu widzenia standardów konstytucyjnych albo międzynarodowych, lecz także praktyki działania sądów i sędziów, jak też wyszczególnionie konsekwencji wprowadzanych zmian w sferze statusu prawnego człowieka i obywatela. W książce ponadto omówiono m.in. Nowoczesnania dyscyplinarne i inne środki mogące wpływać na niezawisłość sędziego, cykl selekcji kadr sędziowskich, model kształcenia sędziów, innowacyjnanie prejudycjalne czy pojęcie sądu w traktatach unijnych.
Autorami tekstów są osoby pochodzące z grona prawniczych środowisk naukowych, sędziowie i przedstawiciele innych zawodów prawniczych (adwokaci, radcy prawni) oraz organizacji obywatelskich, których przedmiotem działania jest problematyka związana z funkcjonowaniem rozmiaru sprawiedliwości.
Tytuł Konstytucja. Praworządność. Władza sądownicza Autor praca zbiorowa Wydawnictwo Wolters Kluwer EAN 9788381606882 ISBN 9788381606882 Kategoria Literatura, Prawo liczba stron 616 Format 14,5x20,5 cm Rok wydania 2019 Oprawa broszurowa