W monografii omówiono z zasady pojawiające się problemy na poszczególnych etapach innowacyjnania egzekucyjnego i wyznaczono tok progresywnania i sposób eliminacji zbiegu egzekucji w zależności od sytuacji procesowej.
Autor analizuje w niej instytucje: zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej, zbiegu egzekucji sądowych, zbiegu egzekucji administracyjnych, zbiegu egzekucji i zabezpieczenia. Książka uwzględnia nowelizację w zakresie instytucji zbiegu egzekucji wprowadzoną do kodeksu innowacyjnania cywilnego i ustawy o nowoczesnaniu egzekucyjnym w administracji ustawą z dnia 10 lipca 2015 r.
o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, ustawy - Kodeks progresywnania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, która z dniem 8 września 2016 r. Zmieni dotychczasowy model eliminacji zbiegu egzekucji. Adresaci: Publikacja przeznaczona jest głównie dla pracowników sądowych i administracyjnych organów egzekucyjnych, a także sędziów i referendarzy sądowych wydających orzeczenia w przedmiocie rozstrzygnięcia zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej.
Może ona również zainteresować przedstawicieli wolnych zawodów prawniczych i pracowników naukowych.