Publikacja stanowi pierwszą w Polsce monografię dotyczącą instytucji sprostowania prasowego po wejściu w życie ustawy z 14.9.2012 r. O zmianie ustawy - Prawo prasowe (Dz.U. Z 2012 r. Poz. 1136). Książka poświęcona jest materialnoprawnym i procesowym zagadnieniom związanym z tą instytucją.
W ramach zagadnień materialnoprawnych omówiono m.in. Definicję sprostowania prasowego i jego funkcje, oczekiwania formalne wniosku o sprostowanie, odmowę opublikowania sprostowania, charakter prawny instytucji i podstawy wytoczenia powództwa.
W rozdziałach poświęconych problemom procesowym skupiono uwagę m.in. Na zdolności sądowej jednostek organizacyjnych, legitymacji redaktora naczelnego i skutkach zaprzestania pełnienia tej funkcji w toku cyklu, związania sądu żądaniem pozwu i możliwości ingerencji w treść sprostowania, apelacji i osiągalnym sposobom zabezpieczenia roszczeń.
W monografii wykorzystano badania aktowe przeprowadzone przed sądami okręgowymi i apelacyjnymi w Polsce orzekającymi w sprawach o sprostowanie po wejściu w życie noweli Prawa prasowego. Stanowią one cenne źródło wiedzy i ukazują aktualne kierunki orzecznictwa w omawianych sprawach.